سلطانی‌فر: آثار شهر سوخته نشانه هویت و توانمندی علمی و فرهنگی ایرانیان است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری گفت: آثار و اشیاء به دست آمده از محوطه تاریخی شهر سوخته نشانگر هویت و توانمندی‌های علمی و فرهنگی ایرانیان در گذشته دور است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صبح امروز با حضور در موزه ملی ایران از نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری که به مناسبت ثبت جهانی این محوطه تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو برپا شده است، بازدید کرد.
\n

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: با توجه به موفقیت اخیر سازمان میراث فرهنگی در زمینه ثبت جهانی شهر سوخته به عنوان هفدهمین اثر میراث جهانی کشورمان، نمایش آثار کشف شده از این محوطه تاریخی لازم بود، که این مهم با تلاش همکاران ما در موزه ملی ایران،  میسر شد.

سلطانی‌فر در رابطه با اهمیت محوطه تاریخی شهر سوخته، یادآور شد: این محوطه نخستین شهر شکل گرفته در 5 هزار سال پیش است، اشیاء، اسناد و عکس‌هایی که در نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری به نمایش درآمده به ویژه اطلاعات مربوط به چشم مصنوعی و جمجمه‌ای که مورد عمل جراحی قرار گرفته است، نشانگر هویت و توانمندی‌های علمی و فرهنگی ایرانیان در گذشته دور است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: برخی آثار و اشیاء به‌دست آمده از شهر سوخته، رابطه  بین دره سند، بین النهرین و آسیای مرکزی را نشان می دهد، این اشیاء متعلق به قبور مختلف است که بیانگر ارتباط مرمان شهر سوخته با سایر نقاط است.
\n
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به اهمیت و ویژگی‌های منحصربفرد موزه ملی ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه اشیاء موجود در موزه ملی ایران از کاوش‌های باستان‌شناسی به دست آمده است این موزه یکی از موزه‌های منحصربفرد و ویژه در جهان محسوب می‌شود.


وی در پایان افزود: اشیاء و آثار شاخصی که از محوطه‌های مهم تاریخی همچون چغازنبیل و تخت جمشید در موزه ملی ایران موجود است، اهمیت و شاخص بودن این موزه را بیش از پیش روشن می‌کند.

شایان ذکر است، نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری به مناسبت ثبت جهانی شهر سوخته در فهرست میراث جهانی در بخش ایران باستان موزه ملی ایران برپا شده است و 50 اثر به دست آمده از شهر سوخته در این نمایشگاه به معرض دید عموم گذاشته شده است.

یادآور می‌شود، در جریان این بازدید، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و مهناز گرجی مدیر موزه ملی ایران، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را همراهی می‌کردند. 

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139304121