حضور سلطانی فر در جمع کودکان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر امروز(سه شنبه 31 تیرماه) با حضور در شیر خوارگاه شبیر و مجتمع توانبخشی کوروس  از نزدیک با کودکان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی به گفتگوی صمیمانه پرداخت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسعود سلطانی فردر حاشیه بازدید از شیرخوارگاه شبیر با یادآوری ظرفیت کشور در بخش صنایع دستی گفت: با توجه به توانمندی و موقعیت هنرمندان و استادکاران هنرهای سنتی و صنایع دستی و امکان ارائه آموزش با اتکا به فن آوری بومی و داخلی در این زمینه می توانیم با سرمایه اندک در بخش صنایع دستی اشتغال ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه محصولی که از این طریق تولید می شود دارای ارزش افزوده بالا است و در بازارهای جهانی برای کشور ارز آوری دارد افزود: با توجه به اینکه ایران جزء سه قطب صنایع دستی در دنیا به شمار می رود و از 460 رشته صنایع دستی در دنیا 360 رشته به کشورما اختصاص دارد می توانیم با استفاده از این ظرفیت در بسیاری از مراکز که مددجویان حضور دارند و با مشکلات و محدودیتهایی مواجه هستند و با ارائه آموزشهای مختلف این افراد را به عنصری مولد، فعال و خودکفا در جامعه تبدیل کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص ارائه آموزش در رشته های مختلف هنرهای سنتی و صنایع دستی به مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: در این زمینه آموزشهای لازم توسط همکاران بهزیستی به معلولان و مددجویان ارائه شده است و امیدواریم بتوانیم از این به بعد آموزشها را در سطح وسیع تری برای همه معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و سایر نهادها ارائه کنیم.

سلطانی فر با بیان اینکه در صورت توانمند سازی مددجویان در رشته های مختلف صنایع دستی  این افراد می توانند با سرمایه اندک زندگی خوبی داشته باشند گفت: امکان آموزش و فعالیت درهرمرکز با توجه به گروه سنی افراد مددجو و همچنین استاد کاران هنرهای سنتی و صنایع دستی در حدود 60 رشته اعم از تولیدات پارچه، منبت، معرق، مینا کاری و ... وجود دارد.

وی از جمله مشکلات موجود در بخش صنایع دستی کشور را موضوع بازاریابی و بازرگانی عنوان کرد و گفت: در نظر داریم با راه اندازی بازارچه های دائمی و موقت صنایع دستی در استانها و  شهرهای مختلف و واگذاری رایگان آن به بهزیستی زمینه را برای فروش تولیدات مددجویان فراهم و از آنها حمایت کنیم.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه کودکان شیرخوارگاه و تحت پوشش بهزیستی فرزندان ما هستند نه بهزیستی تاکید کرد: همه ما نسبت به آینده و سرنوشت این عزیزان مکلف و موظف هستیم و تمام توان خود را به کار می گیریم تا با توانمند سازی آنها بویژه در بخش صنایع دستی بتوانیم اشتغال، زندگی و آینده آنها را بسازیم.

وی در ادامه بر ضرورت اختصاص همه توان و امکانات مسئولان و دولت برای ساختن آینده این کودکان  تاکید کرد و افزود:همانطور که در فرایند توسعه کشور باید زمینه و شرایط رفاه ومعیشت همه اقشار را فراهم کنیم باید برای این قشر بویژه کودکان زیر ده سال تحت پوشش بهزیستی اقدام کنیم چرا که آنها قربانی ناهنجاریهایی شدند و همه ما باید نسبت به آینده آنها حساس بوده و کمک کنیم.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی  گردشگری در ادامه از بخشهای مختلف مجتمع توانبخشی کوروس و کارگاه های هنرهای سنتی و صنایع دستی مددجویان در این مجتمع و مراحل مختلف کار آنها بازدید و در پایان در جمع مددجویان این مجتمع افطار کرد.

بر اساس این گزارش در جریان بازدید سلطانی فر از شیرخوارگاه شبیر که با حضور رییس سازمان بهزیستی، علیرضا تابش مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث فرهنگی، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و فخرالدین صابری رییس موزه قرآن برگزار شد لوح مددکار افتخاری از سوی رییس سازمان بهزیستی به رییس سازمان میراث فرهنگی اهدا شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1393043111