رفاه گردشگران بايد اولويت فعاليت ستاد هماهنگی خدمات سفر تابستاني آذربايجان شرقي باشد

معاون عمراني استاندار آذربايجان شرقي اظهار داشت: رفاه و سلامت مردم و گردشگران در سفرهاي تابستاني به آذربايجان شرقي بايد اولويت فعاليت‌هاي ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر استان باشد.
به گزارش روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي محمد صادق پور مهدي در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر استان افزود: با نظارت دقیق بر وضعیت بهداشت عمومی، نباید در موضوع سلامت مردم کوتاه بیاییم.
پور مهدی همچنین خواستار حضور فعال اکیپ نیروهای امداد جاده‌ای در طول ایام تابستان به ویژه در تعطیلات عید سعید فطر در استان شد و گفت: امنیت پارک‌ها و فضاهای عمومی که اغلب محل چادر زدن گردشگران است باید به خوبی تامین شود.
وی ضمن تاکید بر لزوم تقویت نظارت و بازرسی از اماکن و تاسیسات گردشگری و خدماتی در طول تابستان اظهار داشت: گروه‌های نظارتی اداره کل میراث فرهنگی استان باید در این مدت بیشتر شده و بازدیدهای مستمری از مراکز اقامتی، فرودگاه، ترمینال، راه آهن و مراکز خدماتی رفاهی ورودی‌های شهر انجام بگیرد.
رئیس جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر تابستان در استان خاطرنشان کرد: تشکیل جلسات ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان‌ها در فرمانداری ها و ارائه گزارش منظم، نظارت بر ارائه خدمات دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های استان و نیز نصب تابلوهای خطر و پاکیزگی محوطه اطراف پروژه‌های عمرانی از دیگر نکاتی هستند که باید در طول سفرهای تابستانی در آذربایجان شرقی انجام گیرند.
پور مهدی با تاکید بر اینکه هر حرکت و فعالیتی در کشور باید پیوست فرهنگی و مذهبی داشته باشد، بر لزوم ساماندهی هرچه بهتر نمازخانه‌های مراکز رفاهی و خدماتی و بین راهی در استان شد.
در این جلسه همچنین اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر آذربایجان شرقی به ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های تابعه در آمادگی برای پذیرایی از گردشگران تابستانی پرداختند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به آمادگی این منطقه برای پذیرش گردشگران تابستانی اظهار داشت: آموزش مدیریت هتل و رستوران‌داری برای 110 نفر، برگزاری مسابقات ورزشی و مسابقات چهار جانبه کشتی، راه اندازی کسب و کار محلی، جشنواره خرید تابستانی و برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری از جمله اقداماتی در نظر گرفته شده برای تابستان جاری در منطقه آزاد ارس است.
بهرام سرمست برپایی تور بازدید یک هیات خبرنگار ارمنستان در 17 الی 19 مرداد از منطقه آزاد ارس را دیگر برنامه تبلیغی این منطقه برای افزایش گردشگران خواند که مقدمه برگزاری هفته فرهنگی تبریز در ارمنستان در شهریور ماه خواهد بود.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز با اشاره به آمادگی و تجهیز  150 مدرسه با 1600 کلاس درس در استان برای اسکان گردشگران، تشریح کرد: 480 نفر از عوامل اجرایی در این طرح اسکان تابستانه توجیه شده و سه نقطه شهر واقع در خیابان نصف راه، سه راهی طالقانی و ورودی شهر در شهریار مرکز ثبت نام اسکان در مدارس هستند.
جعفر پاشایی با بیان اینکه از ابتدای تابستان تا کنون دو هزار و 526 خانوار معادل 9 هزار و 680 نفر گردشگر در مدارس آذربایجان شرقی اسکان یافته اند پیش بینی کرد این تعداد در دور دوم سفرهای تابستانی و تا پایان شهریور ماه به 40 هزار نفر برسد.
مهندس خلیلی سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز نیز با اشاره به آمادگی مجموعه شهرداری و سازمان‌های وابسته آن در تابستان، از چاپ اقلام تبلیغاتی شامل نقشه، بروشور و  لوح فشرده خبر داد و گفت: 150 راهنمای گردشگری در سطح شهر تبریز اماده فعالیت هستند.
وی همچنین آمادگی 30 دستگاه اتوبوس گردشگری در دو شیفت کاری و از 5 ایستگاه تبریز، راه اندازی 20 دستگاه تاکسی از من بپرس در سطح شهر، رفع نقص و رسیدگی به سرویس‌های بهداشتی، سالم سازی محیط شهری از وجود حیوانات موذی برخی از تمهیدات شهرداری تبریز در استقبال از گردشگران تابستانی به شمار می‌رود.
آماده‌سازی نگارخانه‌های استان برای برپایی نمایشگاه‌های هنری، جشنواره سراسری عکس رضوی، جشنواره تئاتر، تجهیز 10 سالن سینمای استان و دیجیتالی شدنشان و اجرای برنامه‌های موسیقی تا پایان شهریور در سطح آذربایجان شرقی از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به شمار می‌رود.
در این جلسه همچنین موجودی فراورده‌های نفتی استان مطلوب ارزیابی شد و با توجه به اینکه3 هزار دستگاه عرضه فراورده های نفتی در استان تعمیر و تجهیز شده اند مشکلی برای عرضه در تابستان وجود نخواهد داشت. شماره تلفن استانی 100057106 آماده شنیدن هرگونه نظر، شکایت و انتقاد مردم و گردشگران است.
مدیرکل راه آهن آذربایجان شرقی در این جلسه با اشاره به ارتقای ایمنی راه آهن، از استقرار قطار نجات و جرثقیل خبر داد و گفت: علاوه بر ارتقای ایمنی، کیفیت خدمات نیز در ایستگاه‌ها با انجام کارهایی نظیر بازسازی ایستگاه‌ها، بهسازی نمازخانه‌ها و سرویس های بهداشتی ارتقا یافته است.
میر حسن موسوی یادآور شد: واگن‌ها از نظر فنی مورد بازدید قرار گرفته و اقداماتی مانند تعمیرات دوره‌ای، آموزش مهمان‌داران، بهبود خدمات و تجهیزات داخل قطار، راه اندازی واحد بلیط فروشی در ایستگاه تبریز و ارائه خدمات اینترنت وایرلس انجام گرفته است و گردشگران و مردم می‌توانند از طریق شماره 5149 انتقادات، پیشنهادات و شکایات خود را از خدمات راه آهن استان اطلاع دهند.
همچنین در زمینه حمل و نقل جاده‌ای، اعلام شد که آذربایجان شرقی 30 میلیون ظرفیت دارد که با توجه به میانگین جابجایی 10 میلیون نفری، مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت. هزار دستگاه اتوبوس، 900 دستگاه مینی بوس، 700 دستگاه تاکسی کرایه با مجموعا 6500 راننده و کمک راننده در آذربایجان شرقی در ناوگان حمل و نقل جاده ای بین راهی مشغول فعالیت هستند. همچنین سامانه 3000143 آماده دریافت هرگونه پیشنهاد، انتقاد و شکایت گردشگران و مردم در این زمینه است.
یادآور می‌شود، آمادگی پلیس راهور برای پوشش کلیه معابر درون و برون شهری و بررسی سریع و امداد نجات در حوادث احتمالی و برخورد با تخلفات حادثه ساز، تشکیل شعب سیار سازمان تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی و شعب کشیک در مرکز استان و چند شهرستان و نیز ایجاد شعب شبانه روزی بانک‌ها و تامین نقدینگی مورد نیاز استان و معرفی سامانه تلفنی 64140 برای دریافت انتقادات و شکایات و پیشنهادات از دیگر آمادگی اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر آذربایجان شرقی برای دور دوم سفرهای تابستانی سال 93  به شمار می‌رود.
لازم به ذکر است، جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر آذربایجان شرقی برای دور دوم سفرهای تابستانی سال 93 به ریاست مهندس پور مهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و دبیری دکتر حق پرست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد. 
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139305064