تبديل پايتخت معنوي ايران به قطب گردشگري حلال در منطقه

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در سفر به استان خراسان رضوی با بیان اینکه مشهد  از ظرفيت بسيار بالايي برخوردار است گفت :علاوه بر گردشگران داخلي كه از سراسر ايران به مشهد مقدس سفر مي كنند  مقصد 50 درصد گردشگران خارجي نيز مشهد مقدس است كه به عنوان مثال سال گذشته 1 میلیون و 600 هزار نفر از كشور عراق به پايتخت معنوي ايران سفر كرده اند.

 

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوی ، مسعود سلطاني فر با بيان اين مطلب در نشست هم انديشي فعالان و تشكل هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي كه عصر امروز  در هتل درويشي مشهد برگزار شد گفت: ظرفيت بالاي مشهد به عنوان يكي از مهمترين قطب هاي گردشگري در ايران و منطقه اين فرصت را مي تواند به وجود آورد كه مشهد به عنوان قطب گردشگري حلال در منطقه مطرح شود.

 
وي در ادامه يادآور شد: به گفته مدير يكي از ايرلاينها اين خط پروازي روزانه 2 تا 4 پرواز از كشورهاي عربي مانند بحرين، عراق، عربستان، كويت به مشهد مقدس انجام داده است كه اين پروازها شامل شيعان اين كشورها است كه به شوق زيارت بارگاه ملكوتي حضرت امام رضا (ع) به اين شهر سفر مي كنند.
 
 سلطاني فر با اشاره به ظرفيتهاي مهم پايتخت معنوي ايران و استان خراسان رضوي در هر سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ادامه داد: خوشبختانه در استان خراسان رضوي در شهر مشهد اقدامات خوبي انجام گرفته و گردشگري در اين شهر فعال است و تنها انتظار دست اندركاران و فعالان حوزه گردشگري از دولت حمايت كردن است كه در همين راستا دولت تدبير و اميد نيز كاهش تصدي گري ها و واگذاري كارها به مردم و بخش خصوصي را به صورت جدي در دستور كار دارد.
 
رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري كشور در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به تصميم دولت و سازمان و كاهش تصدي گري ها ادامه داد: در حال حاضر يك مدل مديريتي را در سازمان ميراث فرهنگي دنبال مي كنيم كه اين مدل  در سه حوزه سازمان بدنبال گسترش تشكل هاي مردمي و كاهش تصدي گري ها و كوچك سازي دولت است.
 
معاون رئيس جمهور با اشاره به اينكه كارها با همكاري و همفكري افراد نخبه و صاحب نظر به سرانجام رسيد اضافه كرد:  بر همين اساس از تمامي افراد توانمند ، صاحب نظر، مدير ، صاحب دانش و تخصص دعوت مي كنيم كه با تشكيل يك تيم مديريتي كامل به سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري در پيشبرد اهداف و برنامه ها كمك كند.
 

سلطانی‌فر در بخش ديگر صحبتهاي خود با بيان اينكه مردم به دولت تدبير و اميد براي رفع مشكلات اميد بسته اند گفت: همانگونه كه نرخ تورم در اين دولت ماه به ماه كاهش يافته است در تلاش هستيم تا تمامي بخش هاي مختلف از ركود خارج شود.

 

معاون رئیس جمهور در ادامه صحبتهاي خود به گردش مالي گردشگري در دنيا اشاره كرد و در مقايسه آن در ايران گفت: گردش مالي گردشگري ، ‌تفريحات، اوقات فراغت سالانه 6500 ميليارد دلار است كه از اين رغم 1250 ميليارد دلار نصیب کشورهای مختلف شده است.

 
 وي گفت : در اين ميان در سال 2013 ميلادي ورود گردشگران خارجي در دنیا  1187 ميليون دلار گردش مالي داشته است كه اين رقم ، رقم بسيار بالايي است  با اين حال با تمام ظرفيت هاي مالي در ايران سهم ما از گردش مالي گردشگران خارجي در دنيا 0.5 درصد است.
 
ريس سازمان ميراث فرهنگي كشور با بيان اينكه سال گذشته 5/4 ميليون گردشگر وارد كشور شده است گردش مالي از حضور اين تعداد گردشگر خارجي حدود 6 ميليارد دلار است.
 
سلطاني فر به ظرفيتهاي گردشگري در ايران اشاره كرد و گفت: تنها در حوزه ميراث فرهنگي بيش از يك ميليون اثر تاريخي در كشور داريم كه البته تا كنون 32 هزار اثر ثبت ملي شده است كه اگر بتوانيم 10 تا 15 درصد ديگر از اين آثار را ثبت ملي كرده و در اختيار گردشگران قرار دهيم ميزان بازديد گردشگران از بناها و مراث فرهنگي افزايش خواهد يافت .
 
معاون رئيس جمهور در ادامه به ظرفيتهاي گردشگري، ميراث فرهنگي و ظرفيت هاي مذهبي موجود در مشهد مقدس اشاره كرد و يادآور شد سفر 50 درصد گردشگران خارجي به مشهد مقدس نشان دهنده اين است كه در مشهد مقدس ظرفيت بسيار بزرگي به نام بارگاه ملكوتي حضرت امام رضا (ع) وجود دارد كه بايد از اين ظرفيت به نحو مطلوب استفاده كرد.
 

وي در بخشي ديگر از صحبتهاي خود با اشاره به اينكه تمايل افراد براي سفر به ايران در كشورهاي مختلف افزايش يافته است گفت: در يكسال اخير شاهد رشد ورود گردشگران خارجي به ايران به ويژه گردشگران اروپايي بوده است؛ كه استنباط من اين است كه ادبيات مثبت دولت در صحنه بين المللي و استفاده از ابزار مناسبي به نام تعامل باعث شده كه تمايل افراد براي سفر به ايران در كشورهاي ديگر افزايش پيدا كند.

 
سلطاني فر ادامه داد:  سياست گذاري مناسب و ارزشمند دولت در اين حوزه باعث شده علي رغم اينكه در بسياري از بخشها با ركود روبرو هستيم گردشگري از ركود خارج شده و درآمد زا است.
 
وي افزود به عنوان مثال هتلهاي شهرهايي مانند اصفهان و شيراز تا پايان سال 2015 ميلادي از سوي گردشگران خارجي رزرو شده است.
 

سلطاني فر ادامه داد: خوشبختانه درخواست ويزا براي سفر به ايران از هر سوي گردشگران كشورهاي مختلف دو برابر شده است.

 
وي همچنين ظرفيت گردشگري سلامت در كشور و خصوصاً در مشهد مقدس اشاره كرد و ادامه  داد: گردشگري سلامت نيز در پايتخت معنوي ايران از ظرفيت بسيار بالايي برخوردار است كه اين ظرفيت در ساير شهرها نيز تا حدودي ديده مي شود و بر همين اساس يك تفاهم نامه با وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه و سازمان نظام پزشكي امضاء كرديم كه اميدواريم با اجراي اين تفاهم نامه گردشگري سلامت توسعه يافته و دلالها نيز در اين حوزه حذف شوند .
 

سلطاني فر همچنين ظرفيتهاي ميراث فرهنگي در كشور اشاره كرد و گفت در حال حاضر 17 اثر مهم را ثبت جهاني كرده ايم و 48 پرونده ديگر نيز آماده ثبت جهاني است.

 

وي در پايان به موضوع صنايع دستي اشاره كرد و با بيان اينكه صنايع دستي در سالهاي گذشته مورد غفلت واقع شده است افزود: سال گذشته در حوزه صنايع دستي سياست تثبيت را در پيش گرفته ايم و در حال حاضر برنامه ريزي هاي مناسبي براي اين حوزه داريم.

 
معاون رئيس جمهور  با تاکید براینکه کلیه دست اندر کاران سازمان همت خود را جهت اجرای سیاست های دولت به کار گیرند خاطر نشان كرد: از يكي از مشكلات ما در حوزه صنايع دستي مشكل عرضه و فروش اين محصولات است كه بر اساس يك برنامه ريزي دقيق و كارشناسي شده به دنبال رفع اين مشكل هستيم .
 
گفتني است دراين نشست و پيش از سخنان معاون رئيس جمهور، تعدادي از فعالان و اعضاي تشكلهاي ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي به بيان ديدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند .
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139306143