گزارش برنامه ششم حوزه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تقدیم دولت شد

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری در مراسم آغاز به کار سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار اعلام کرد: گزارش برنامه ششم در حوزه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشورتقدیم دولت شد.
به گزارش میراث آریا (chtn)؛برنامه ششم توسعه سازمان دربرگیرنده  سیاست‌ها، راهبردها، برنامه‌های عملیاتی و اجرایی برای فاصله زمانی سال 95 تا 99 است،که پس از بررسی های کارشناسی از سوی متخصصان سازمان در معاونت‌های مختلف در 150 صفحه تدوین شده است.

متن سخنان رییس سازمان در مراسم آغاز به کار سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار به این شرح است:

بسم الله الرحمن ارحیم

الحمدالله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنتهدی لولا ان هدانالله

در ابتدا فرصت را مغتنم شمرده  ضمن خوشامدگویی به کلیه میهمانان محترم که دعوت ما را برای حضور در \"سمپوزیوم سازمان ملل برای زمینه سازی گردشگری پایدار: یکپارچه سازی سیاست های بخشی در برنامه ریزی توسعه پایدار ملی\" پذیرفته و در این نشست حضور دارند، خوش آمد و خیرمقدم عرض می کنم.

همچنین مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از سازمان ملل متحد برای حمایت و همکاری در برگزاری چنین رویداد بی بدیلی ، خالصانه ابراز کنم. از حضور معاون اول محترم رییس جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری، اعضاء هیأت دولت و سفرای خارجی مقیم ایران نیز قدردانی می کنم.

توسعه و توسعه پایدار یکی از مقوله هایی است که در دهه های اخیر در مورد آن بحث های فراوانی شده است به طور کلی می توان گفت که انسان به صورت فطری، کمال جوی و توسعه طلب است. تمایل انسان به توسعه و پیشرفت، خط پایانی نمی شناسد، حال آنکه برای توسعه لوازم و منابعی مورد نیاز است که اغلب محدود است. از همین جا تعریف و مفهوم توسعه پایدار به میان می آید: توانایی انسانها و جوامع مختلف در مدیریت استفاده از منابع محدود برای رسیدن به حداکثر توسعه.

در چنین شرایطی واضح و مبرهن است که مدیران و برنامه ریزان در جوامع مختلف باید طوری عمل کنند که نه تنها مسیر توسعه را با استفاده از منابع موجود برای جامعه خود هموار سازند بلکه باید به فکر نسلهای آینده نیز باشند. به عبارت دیگر باید اطمینان پیدا کنند که برنامه های توسعه ای در عین حالی که به نیازهای امروزی جوامع پاسخگو باشد، نیازها و توانمندی های نسل های بعدی را نیز مدنظر قرار دهد.

اگر توسعه پایدار را به مفهوم برخورداری و بهره مندی یکسان بخش های مختلف یک جامعه از امکانات و منابع موجود تفسیر کنیم، بدون تردید گردشگری می تواند عامل مهمی در نیل به این هدف عالی تعریف شود. زیرا منابع و جاذبه های گردشگری و مناطق گردشگری پذیر در جوامع مختلف معمولا از آمایش سرزمین و پراکندگی جغرافیایی متوازنی برخوردار هستند. مثلا در کشور ما ایران، این قبیل منابع و جاذبه ها تقریبا به صورت متعادل در سطح کشور ، از شهرهای بزرگ گرفته تا مناطق روستایی و دورافتاده پراکنده هستند. از این منظر ، توسعه گردشگری می تواند توزیع عادلانه درآمدها، کاهش فقر و کاهش مهاجرت های بی رویه به سوی کلان شهرها را به دنبال داشته باشد.

به طور کلی باید توجه داشت که توسعه گردشگری با در نظر گرفتن ابعاد و جنبه های زیست محیطی،اقتصادی ، اجتماعی- فرهنگی و برقراری تعادل مناسب میان این سه جنبه و نیز موارد سه گانه زیر می تواند توسعه بلند مدت را تضمین نماید:

الف) احترام به اصالت اجتماعی- فرهنگی جوامع محلی میزبان، محافظت از میراث فرهنگی و ارزش های سنتی آنان، کمک به شکل گیری ارتباطات میان فرهنگی و فرهنگ اغماض و گذشت.

ب) تضمین شکل گیری تعاملات اقتصادی پویا و بلندمدت ، تمهید منافع کامل تمامی دست اندرکاران و مولفه های دخیل در فرایند گردشگری، ایجاد اشتغال پایدار و فرصت های درآمد زایی و امکانات و تسهیلات لازم برای جوامع محلی میزبان و کمک به فقرزدایی

ج) استفاده مناسب از جاذبه ها و منابع طبیعی به عنوان عنصر کلیدی در توسعه گردشگری هر منطقه، بدون ایجاد اخلال در فرآیند اکولوژیکی منطقه و کمک به محافظت از میراث طبیعی و تنوع زیست محیطی

با نزدیک شدن به سال 2015 زمان اجماع ملل و کشورهای جهان برای انجام اقدامات جهانی به منظور ریشه کنی فقر، ارتقای سطح زندگی، آسایش آحاد جامعه و صیانت از محیط زیست در سایه اهداف توسعه هزاره، اطمینان واثق دارم که زمان آن فرا رسیده تا تدابیر عملیاتی اتخاذ کرده \"از مفهوم به واقعیت\" و \"از تفکر به سوی عمل\" گام برداشته و نقطه عطفی در راستای رفاه نسل های آتی رقم بزنیم .

 به منظور نیل به اهداف توسعه پایدار و اجرای دستور کار توسعه پس از سال 2015 ، نحوه مدیریت در گردشگری و دستیابی به دستاوردهای این صنعت بسیار حائز اهمیت می باشد. صنعت گردشگری امکان تحقق اهداف توسعه هزاره به ویژه توانمندسازی زنان، برابری جنسیتی، فقرزدایی  و محیط زیست پایدار را به ارمغان می آورد. رونق گردشگری موجب ارتقای سطح زندگی جوامع شده و نقش حیاتی در ایجاد و تقویت صلح و آشتی میان ملل دارد. مایه تاسف است که این روزها جهان ما با پدیده ای به نام افراط گرایی به عنوان مانعی در مسیر ارتقای گردشگری پایدار دست و پنجه نرم می کند . بدون شک مشی زیانبار افراطیون نه تنها عداوت و خشونت را افزایش داده بلکه تخریب های برگشت ناپذیری برای نسل های فعلی و آتی بشر به جای خواهد گذاشت.

ما به عنوان دولت مردان ، این رفتار ضدانسانی نسبت به بشریت و میراث فرهنگی و طبیعی را محکوم نموده و همانطور که جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران نیز همواره در مجامع بین المللی تاکید نموده اند ، دولتها و ملتها را به جهانی ضدخشونت و افراط گرایی دعوت می نماییم .

مایلم بر نقش مثبت  گردشگری پایدار به عنوان نقطه توازن جنبه های فرهنگی- اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی و همچنین عامل صیانت از میراث تاریخی فرهنگی و تنوع زیستی تاکید کنم. این امر مهم زمانی قابل درک است که منابع طبیعی، تاریخی و فرهنگی را به عنوان ثروتی غیرقابل جایگزین مدنظر قرار دهیم. این نگرش مسئولانه نسبت به کارایی منابع، راه را جهت نیل به اقتصاد سبز در عصر نوین شهرنشینی و مدنیت هموار خواهد نمود. از این رو ضروری است گردشگری پایدار و کارایی منابع، مدنیت، حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست به صورت یکپارچه در نظر گرفته شود.

در دستیابی به اهداف توسعه هزاره، ضروری است تمامی موارد فوق و فصول مشترک آن ها، با اولویت برابر مدنظر قرارگیرند و برای هر کدام برنامه ریزی مناسب ،پایدار و هماهنگ  با سایرین به عمل آید. به منظور تدوین و عملیاتی نمودن سیاست های ملی و محلی گردشگری، موافقت نامه های بین المللی و یا سایر روندهای گردشگری، این رویکرد قویاً توصیه شده است. لذا بدین وسیله ضمن تاکید بر لزوم یکپارچه سازی اصول توسعه پایدار با سیاست ها و برنامه های کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش همکاری های دوجانبه و چندجانبه در این زمینه اعلام می کنیم.

همان گونه که در دستاوردهای اجلاس ریو+20 نیز تاکید شده تغییرات اساسی در روش های مصرف و تولید جوامع در راه نیل به اهداف توسعه پایدار، الزامی است. ضمن اعلام ضرورت تدوین  برنامه جامع توسعه پایدار، از کلیه دست اندرکاران ، کارشناسان بخش های خصوصی و دولتی دعوت به عمل می آورم در این راه گام نهاده و ما را در تحقق این امر یاری رسانند.

دولت تدبیر و امید جمهوری اسلامی ایران با رویکردی تحلیلی و عمیق و همه جانبه با در نظرگرفتن ظرفیتهای فراوان ایران در بخش گردشگری فرهنگی و تاریخی، طبیعی، مذهبی و زیارتی و گردشگری سلامت برنامه های گسترده ای برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز بیست ساله در1404 هجری شمسی برابر با 2025 میلادی تدوین کرده تا بتوانیم در آن سال میزبان حداقل 20 میلیون گردشگر خارجی باشیم که از جاذبه های مذهبی، تاریخی فرهنگی طبیعی ایران بازدید کرده و ضمن گسترش تعامل فرهنگی با مردم کشورهای مختلف به درآمد ارزی 25 تا 30 میلیارد دلار برسیم  و در اولین گام از این برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه های عملیاتی و اجرایی شش ساله آینده( سال پایانی برنامه توسعه پنجم و برنامه پنج ساله ششم) را تهیه و تقدیم دولت نموده است که امیدواریم با اجرای آن به اهداف سند چشم انداز بیست ساله نزدیک شویم.

با تشکر مجدد از کلیه دست اندرکاران برگزاری این رویداد، اطمینان راسخ دارم این نشست نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.


انتهای پیام/

کد خبر 139307226