ماكو يكي از محورهاي توسعه گردشگري آذربایجان غربی است

ماكو با داشتن پايانه هاي مرزي و جود آثار تاريخي متعدد از محورهاي توسعه گردشگري و اقتصادي استان محسوب ميشود.
 
به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان غربي جليل جباري در جلسه  انجمن هاي ميراث فرهنگي شهرستان ماكو كه در محل سالن جلسات فرمانداري ماكو و با حضور فرماندار ، شهردار ، شوراي شهر ، واعضاي انجمن هاي ميراث فرهنگي ماكو برگزار شد با ارائه گزارشي در خصوص وضعيت اعتبارات استاني و ملي در حوزه هاي مرتبط با اين اداره كل افزود : گستردگي و تعدد آثار تاريخي در سطح استان بسيار زياد بوده و نيازمند تخصيص اعتبار از منابع استاني و ملي خواهد بود.

وي با اشاره به اهميت حفاظت از آثار تاريخي و معرفي آنها به علاقمندان در سراسر كشور افزود : متاسفانه در سالهاي قبل و در زمان بودجه بندي برنامه پنجم توسعه استان ، اعتبارات قابل توجهي براي حفظ ، مرمت و احياء بافتهاي تاريخي در نظر گرفته نشده و براي حل اين مشكل بايستي تمامي دستگاه هاي اجرايي استان و شهرستانها همكاري نمايند.


جباري همچنين وجود منطقه آزاد ماكو را يكي از پتانسيل هاي ارزشمند اين شهرستان معرفي كرده و ادامه داد : وجود آثار تاريخي متعدد در اين شهرستان و لزوم حفاظت از اين آثار ما را برآن داشت تا با عقد تفاهم نامه با سازمان منطقه آزاد ماكو ، مرمت ، حفظ و نگهداري تعدادي از اين آثار را كه بيشتر از همه نيازمند توجه بودند در اختيار آنها قرار داده و با حفظ مالكيت اين آثار ، گام مهمي براي حفاظت آنها برداريم.

مدير كل ميراث فرهنگي آذربايجان غربي با اعلام اين مطلب كه پيگير افزايش اعتبارات شهرستاني هستيم اضافه كرد : برگزاري چنين جلساتي بطور ماهانه و با حضور اعضائ محترم  در خصوص توسعه صنعت گردشگري شهرستان ماكو بسيار ضروري بوده و  ما  آماده  هستيم  با حضور در اين جلسات و با همكاري فرمانداري محترم و ديگر مسئولين شهرستان ، سند توسعه شهرستان ماكو را تهيه و تنظيم كرده و به مرحله اجرا درآوريم.

شاهين عليزاده فرماندار ماكو نيز با اشاره به  آثار تاريخي فراوان  و طبيعت زيبا ي ماكو  و وجود پايانه هاي مرزي در ماكو گفت : ماكو شاهراه ورودي كشور در شمالغرب بوده و در صورت توسعه صنعت گردشگري آن مي توان شاهد توسعه اقتصادي استان باشيم.

وي همچنين حفاظت از اثار تاريخي بويژه آثار منحصر بفرد اين شهرستان را بسيار ضروري دانسته و افزود : اميدواريم با همكاري اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان بتوانيم مشكل كمبود نيرو در حفاظت از آثار و ابنيه هاي تاريخي و همچنين استقرار راهنمايان گردشگري در مرز را حل كنيم.

 شهردار و شوراي شهر ماكو نيز در اين جلسه با اشاره به افزايش ميزان سفرهاي هموطنان به ماكو و ايجاد تسهيلات براي آنان بويژه در ايام نوروز ، آمادگي خود براي تهيه و چاپ نقشه راهنماي گردشگري وهمچنين اقلام تبليغاتي در خصوص معرفي جاذبه هاي گردشگري ماكو را اعلام نمودند.

در ادامه اين جلسه اعضاي انجمن هاي ميراث فرهنگي شهرستان ماكو نيز درخواست هاي خود در زمينه هاي حفاظت از آثار تاريخي و معرفي جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان را مطرح كردند.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139309088