کشف آثار خشتی دوره ساسانی در تپه نماز

کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی تپه نماز شهر گز به کشف آثار خشتی دوره ساسانی ویک گورستان دوره اسلامی منجر شد.
\n
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عباسعلی احمدی سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت : در نتیجه کاوش در این کارگاه ها یک گورستان دوره اسلامی ، بقایای معماری خشتی و آجری دوره اسلامی که مرتبط با دوره های ساخت و بازسازی بنای اصلی امام زاده هستند به دست آمد.

وی با اشاره به کشف  بقایای آثار خشتی دوره ساسانی در این کاوش ها ، افزود: کاوش در تپه نماز از ابتدای مهرماه امسال آغاز و تا بیستم آبان ماه همین سال ادامه یافت.

به گفته سرپرست گروه باستانشناسی ، محوطه باستانی تپه نماز شهر گز در 18کیلومتری شمال اصفهان ،در محدوده فضای پارک این شهر و در کنار بنای امام زاده شاه نعمت الله ولی واقع شده است.

وی با اشاره به ایجاد 12کارگاه با ابعاد متفاوت اظهار داشت : بیشترین داده های فرهنگی این کاوش را قطعات شکسته سفال دوره های اسلامی و ساسانی تشکیل می دهند.

احمدی تصریح کرد: حجم زیادی از یافته های سفالی دوره ساسانی در یکی از کارگاه ها و درکنار بقایای آثار خشتی این دوره به دست آمده است.

به گفته این باستان شناس تعیین کاربری این آثار و علت انباشته شدن حجم گسترده سفال دوره ساسانی در محدوده این کارگاه نیاز به انجام مطالعات بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: به جز قطعات شکسته سفالی بدست آمده طی کاوش ، دو خمره کامل دیگر نیز در کنج یک فضای معماری دوره ساسانی آشکار شده است.

سرپرست گروه باستانشناسی خاطر نشان کرد: شکل و ابعاد خمره ها و نحوه قرارگیری آنها در زمین درارتباط با کاربری آنها احتمالات چندی را تقویت می کند که میزان درست یا نادرست بودن آن با ادامه کاوش در فصول بعد مشخص خواهد شد .

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139310068