نخستین خانه صنایع دستی استان قزوین افتتاح شد

نخستین خانه صنایع دستی استان قزوین با حضور مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی ، مدیر کل میراث فرهنگی ، قزوین و جمعی از کارشناسان و فعالان عرصه صنایع دستی استان در خانه تاریخی رئوفی افتتاح شد .

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین؛ کامران سبزمیدانی مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی در این مراسم مهمترین هدف شکل گیری خانه های صنایع دستی در استانها را حمایت از تولید کندگان صنایع دستی و معرفی و احیای صنایع دستی و کالاهای تولیدی مناطق مختلف کشور دانست .

وی با اشاره به افتتاح خانه صنایع دستی قزوین در آستانه ایام نوروز اظهار داشت : با افتتاح هفتمین خانه صنایع دستی کشور در خانه رئوفی قزوین در آستانه ایام نوروز 94  مسافران و گردشگران ورودی به استان می توانند ضمن آشنایی با صنایع دستی بومی استان قزوین از یک فضای ارزشمند تاریخی - فرهنگی نیز بازدید نمایند .

سبزمیدانی در خصوص روند ایجاد خانه های صنایع دستی در استانها گفت : با توجه به حمایت دولت و معاونت صنایع دستی کشور از صنعتگران و هنرمندان عرصه صنایع دستی و لزوم ایجاد فضای فرهنگی جهت ارائه کالاهای تولیدی این عزیزان ، مقرر شد تا اماکن تاریخی تحت تملک سازمان میراث فرهنگی که کاربری خاصی برایشان تعریف نشده است به نحو شایسته ای مورد بهره برداری قرار گیرد تا فعالان عرصه صنایع دستی بتوانند در فضایی سنتی رشته های تولیدی و بومی خاص منطقه خود را جهت ارائه و فروش به معرض نمایش بگذارند .

وی در ادامه با اشاره به لزوم به روز رسانی نحوه طراحی و تولید محصولات صنایع دستی افزود : خانه های صنایع دستی با تجهیز دستگاههایی مطابق با نوع فعالیت هنرمندان و صنعتگران جهت تقویت و افزایش کیفیت محصولات صنایع دستی و ایجاد خلاقیت و نوآوری در این عرصه در اختیار آنها قرار گرفته تا با حضور دوره ای در این مراکز و اداره آن به صورت خودگردان باعث توسعه این روند و افزایش تعداد خانه های صنایع دستی در سطح استان شوند .

سبزمیدانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تنوع و تعدد فضاهای روستایی در نقاط مختلف استان و لزوم استفاده بهینه از این فضاها جهت ایجاد اشتغال و درآمدزایی ابراز داشت :با توجه به توانمندی های قزوین در حوزه صنایع دستی و وجود اماکن متعدد تاریخی جهت راه اندازی فضاهایی با کاربری خانه های صنایع دستی ، امیدواریم بتوانیم با حمایت و برنامه ریزی دقیق در این حوزه در سال 94 اولین مرکز را در روستای هدف گردشگری اوان در منطقه الموت ایجاد نمائیم .

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم در حوزه صنایع دستی با همکاری و همیاری مجموعه مدیریت استان و شهرداری بتوانیم فضاهای بیشتری را به این مراکز اختصاص داده و گامهای موثری به سوی حمایت ازتولید کنندگان و فعالان این صنعت در کشور برداریم .

گفتنی است خانه تاریخی رئوفی قزوین واقع در محله سپه و در ضلع غربی مسجد جامع از بناهای مربوط به اواخر دوره قاجار است .این بنای تاریخی در تاریخ 12 آبان 1378 با شماره ثبت 2460 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروز با تغییر کاربری به عنوان خانه صنایع دستی شهر قزوین مورد بهره برداری واقع شده است .

در حال حاضر خانه صنایع دستی در استان های سیستان و بلوچستان، همدان، کردستان، خوزستان ، خراسان شمالی، آذربایجان غربی و قزوین افتتاح شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 139312273