پانزدهمین اورژانس هوایی کشور در خراسان جنوبی افتتاح شد

پانزدهمین اورژانس هوایی کشور در خراسان جنوبی با حضور مسئولان استانی افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، کاظم قائمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مراسم افتتاح پانزدهمین اورژانس هوایی کشور گفت: اورژانس هوایی بخشی از پازل طرح تحول نظام سلامت در کشور است که پره های بالگرد آن از 18 مرداد امسال به صورت همزمان در 14 استان بحران خیز کشور به چرخش درآمد و ما پانزدهمین استانی هستیم که امروز دارای اورژانس هوایی شده ایم.
وی افزود: اورژانس هوایی در راستای اجرای یکی دیگر از بسته های طرح تحول نظام سلامت و به منظور فراهم کردن آرامش خاطر مردم و با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از مخاطرات و حوادث جاده ای و مقدور کردن ارایه کمک های پزشکی به نقاط دور افتاده و سخت گذر انجام شده است.
وی وجه تمایز خدمات ارایه شده از طریق اورژانس هوایی را انجام اقدامات احیایی در زمان طلایی عنوان کرد و گفت: اورژانس هوایی با توجه به تعاریف خود، زمان رسیدن به بالین بیمار را به شدت کاهش می دهد.
قائمی افزود: قرارداد اورژانس هوایی بیرجند با نیروی انتظامی، از تاریخ 15 اسفند ماه تا 15 فروردین 94 به منظور پوشش دهی کامل در ایام نوروز بوده که قابل تمدید است.
وی افزود: در این راستا مبلغ قرارداد 200 میلیون ریال در ماه و به ازای هر ساعت پرواز نیز 30 میلیون ریال پرداخت می شود.
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: نخستین اورژانس زمینی بیرجند در آذرماه سال 77 راه‌اندازی شد.
علی دلخروشان با بیان اینکه اورژانس 115 خط مقدم درمان است که برای انتقال مصدومان به مراکز درمانی باید سرعت در فعالیت وجود داشته باشدتصریح کرد: در حال حاضر 56 پایگاه اورژانس زمینی در خراسان جوبی فعال بوده که در طول سال به صورت شبانه‌روزی به بیماران خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌دهند.
وی با بیان اینکه نخستین اورژانس هوایی کشور در سال 85 در تهران راه‌اندازی شده است، افزود: اورژانس هوایی خراسان جنوبی که امروز به بهره‌برداری رسید پانزدهمین اورژانس هوایی کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 1393122938