کشف اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال گذشته در بازار وکیل

اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال قبل در بازار وکیل شیراز کشف شد . 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مهدی نجفی مشاور امور موزه های فارس در این رابطه در جمع خبرنگاران گفت : هنگام مستند نگاری و تهیه طرح مرمت تیمچه احمدی بازار وکیل شیراز و بنا بر گزارش های مردمی و بازدید کارشناسان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس  تعداد قابل توجهی از اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار و همچنین نظام نامه داخلی شورای مالی تجارت ، وزارت مالیه ، اداره مالیه ایالتی فارس و بنادر جنوب و همچنین دفاتر و اوراق ثبت و ضبط خرید و فروش ، قیمت و ورود و خروج کالاهای جاریه و مورد معامله در قسمت گاوچاه تیمچه احمدی متعلق به یکصد سال قبل کشف شد .
 به گفته وی : بررسی اولیه توسط کارشناسان این اداره کل بر ارزشمند بودن این آثار تاکید دارد و همچنین حفظ و نگه داری این استاد که به صورت بسیار نامناسب و نامطلوبی برروی هم انباشته و در حال از بین رفتن بود ضروری است . 
نجفی افزود : برخی از این مکاتبات در نامه های شخصی کسبه و تجار بازار ، نامه های اداری و دولتی ، اطلاعیه ها و اعلان ها ، اداره تراموزان ، کارگزاری وزارت خارجه ، وزرات داخله ، عدلیه ، جنگ و ... را شامل می گردد که پاره ای از فرهنگ عامه تجار و تجارت بازاریان شیراز را بهمراه دارد . بر همین اساس و با هماهنگی بعمل آمده با هیات امنا و مالکین محترم تمیچه نسبت به انتقال این اسناد ارزشمند به کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی فارس اقدام شد تا با تاکید بر دانش سند شناسی که امروز شاخصه علمی مستقلی به حساب می آید بر استخراج و انتشار این منابع که برجنبه های تاریخی ، ادبی ، جغرافیایی و از همه مهمتر اقتصادی و تجاری و مبادله کالا می پردازد اقدام نمائیم . هرچند بخش زیادی از این اسناد به دلایل مختلف از جمله مکان نامناسب و شیوه  نگه داری نادرست آسیب جدی دیده و یا از بین رفته است ولی به نظر می رسد رسیدگی به همین تعداد اسناد باقی مانده و شناخت دقیق و ویژگیهای انواع سندها می توان دریافت درستی از منظرهای مغفول مانده در باب تاریخ تجارت و به خصوص تاریخ گذشته تجارت در بازار شیراز را بر ما روشن سازد و این تاریخ حفظ و به نسل های بعدی نیز منتقل گردد . 
مشاور امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : همچنین آشنایی هر چه بیشتر پژوهندگان و دست اندرکاران با وجوه مختلف و موضوعات این اسناد می تواند به ایجاد هر چه بیشتر زمینه های لازم برای امور پژوهشی چون تهیه فهرست های دقیق و همه جانبه و طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و محتویات این اسناد فراهم آورد . آگاهی از سوابق تاریخی و تحولات بازار ، نسب شناسی خاندان تجار و بزرگان و متولیان بازار و نیز منطبق کردن مقیاسهای دوره های گذشته با مقیاسهای امروز از جمله اموری است که بر اساس اصول سند شناسی علمی و دقیق بدست خواهد آمد . لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد با برخورد علمی و برنامه ریزی درست ، سبک شناسی این اسناد را مورد توجه قرار دهد . 
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139405153