خانه رفیعیان یزد در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت

خانه قاجاری رفیعیان یزد واقع در محله تاریخی فهادان در شهریور ماه سال جاری با شماره 31285 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد محسن ذاکری نیا در توضیح این بنای تاریخی گفت: باتوجه به سبک معماری بنا متعلق به دوره متاخر اسلامی (قاجار) می باشد و وجه تسمیه آن برگرفته از نام مالک بنا است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: این بنا یکی از خانه های ارزشمند محله فهادان واقع در بافت تاریخی یزد می باشد که در اصل دارای دوحیاط بیرونی و اندرونی بوده است. پلان بنا نامنظم است و ورودی آن در ضلع جنوب غرب می باشد که ورودی به وسیله یک رمپ وارد هشتی می شود، سپس راهرو کوتاهی است که از یک طرف به حیاط و از طرفی دیگر به ایوان خانه راه پیدا می کند. پوشش سقف ایوان هلالی با طاق ضربی است و چندین طاقچه بر دیوارهای آن مشاهده می شود. داخل ایوان ورودی است که به حیاط بیرونی راه دارد.

وی افزود: ضلع شمالی دارای یک اتاق پنج دری است و در قسمت بالای درها تزئینات گج بری مشاهده می شود که بخشی ازآنها مرمت گردیده است. سمت راست این اتاق ورودی زیرزمین به چشم می خورد. همچنین در ضلع غربی نیز فضای یک اتاق پنج دری بوده که طرفین آن دو راهرو قرار گرفته است. فضای داخل برخی از اتاقها به صورت خنچه پوش است و مصالح به کار رفته خشت و آجر و با نمای گچ پوشیده شده است.

ذاکری نیا خاطرنشان ساخت: همجواری با بقعه امامزاده سید پنهان همچنین تزئینات بنا از ویژگی های این اثر تاریخی به شمار می آید.

این مقام مسئول تصریح کرد: به دلیل اینکه بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد می باشد حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند. 

انتهای پیام/

کد خبر 1394072219