همکاری ایران و فرانسه در زمینه باستان شناسی

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه لیون 2 فرانسه یک یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های باستان شناسی ،حفاظت مرمت و ...امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،این یادداشت تفاهم شامل یک مقدمه و 7بند به امضای سید محمدبهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ژان لوک مایو رئیس دانشگاه لیون 2 فرانسه رسیده است.

براساس این یادداشت تفاهم دوطرف موافقت کردند که درزمینه تبادل پژوهشگر ،کارشناس و متخصص در پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت ،همکاری های پژوهشی ،باستان شناسی و مطالعات میان رشته ای مرتبط با آن ، حفاظت و مرمت ، تاریخ ،تاریخ معماری و معماری دست کند ، همکاری کنند.

از موارد دیگر یادداشت تفاهم می توان به همکاری درزمینه زبان شناسی و زبان های باستانی ،انسان شناسی به ویژه \"قوم شناسی – انسان شناسی تصویری و انسان شناسی شهری\" ،مطالعات کتیبه شناسی ،موزه شناسی ، گردشگری ،مطالعات وهمکاری های آزمایشگاهی، همکاری و تبادل انتشارات و برگزاری مشترک فراهمایی ها،هم نشست ها ، کارگاه های آموزشی یا ارائه فراهمایی ها اشاره کرد.

در این یادداشت تفاهم که از زمان امضای آن لازم الاجرا است نحوه اجرا،کار گروه نظارتی ،شیوه های تامین اعتبار مالی ،حل وفصل اختلافات و فسخ آن مدنظر قرار گرفته شده است.

دراین یادداشت تفاهم یک کارگروه نظارتی شامل اعضای دوطرف نیز در نظر گرفته شده است که وظیفه آن نظارت براجرای یادداشت تفاهم خواهد بود و نتایج فعالیت های پژوهشی و آموزشی را به صورت سالانه به همراه تصمیم گیری در باره پروژه های سال بعد بررسی می کند.

این یادداشت تفاهم برای یک دوره پنج ساله منعقد شده و پس از آن نیز خود به خود برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید خواهد شد.

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139407279