چهارمین همایش ملی\" نوروز، میراث صلح و دوستی\" برگزار می‌شود

چهارمین همایش نوروز، میراث صلح و دوستی با حضور اندیشمندان، متفکران و محققان ایرانی، 15 اسفند ماه امسال برگزار می شود .
\n

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر هدف از برگزاری این همایش را نشان دادن  جایگاه برجسته فرهنگ و تمدن ایران در شکل بخشی به فرهنگ و مفهوم صلح و همزیستی انسان ها درطول تاریخ که در عنصر برجسته نوروز متجلی است، اعلام کرد.

وی اظهار داشت: همایش نوروز میراث صلح و دوستی بر پایه 9 محور بر پا خواهد شد و علاقمندان می توانند مقالات خود را بر اساس این محورها به دبیرخانه علمی همایش ارسال دارند. 

او این محورها را به شرح زیر اعلام کرد:
1.جایگاه  صلح و  همزیستی انسان ها، اقوام و ملل در سنت ها و آیین ها، نظام فلسفی و جهان شناختی نوروز 
2. جایگاه صلح و همزیستی انسان ها، اقوام و ملل در میراث روایی، اساطیر، افسانه ها و  روایت های نوروزی
3. تنوع فرهنگی و وحدت ملی و منطقه ای (فرا ملی) با تاکید بر مفهوم صلح و همزیستی در نوروز
4. هنرهای مردمی نوروز و جایگاه صلح و همزیستی در آن
5. جایگاه نوروز در اسلام و نقش آن در ایجاد وفاق فرهنگی، صلح و همزیستی انسان ها، اقوام و ملل 
6.جلوه های نوروزی ادبیات پارسی و مفهوم و بن مایه صلح و همزیستی
7.نوروز و دیپلماسی فرهنگی صلح و همزیستی  ملل
8.نوروز و روابط فرهنگی و تاریخی ملت های حوزه نوروز 
9.نوروز و گفتمان حفظ محیط زیست و صلح
 به گفته حسن زاده محققان و پژوهشگران علاقمند به شرکت در این همایش می توانند چکیده مقالات را تا 30 آذر ماه حداکثر در 500کلمه و اصل مقالات راتا پایان دی  ماه 1394  حداکثر در 5000کلمه  به دبیرخانه همایشبه آدرس الکترونیکی noruz.solh@gmail.com ارسال کنند .
علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش فراخوان سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه و در صورت نیاز سوالات خود را با نشانی الکترونیکیanthropologicalresearchcenter@gmail.com  و یا شماره تلفن   667364520 داخلی 252 یا 258  مطرح کنند.
همایش  ملی \"نوروز، میراث صلح و دوستی \" با حمایت معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری (پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان دبیرخانه علمی) با همکاری مدیریت ثبت معاونت میراث فرهنگی، بنیاد ایران شناسی، مرکز اسناد فرهنگی آسیا (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی)،  شورای فرهنگ عمومی، مرکز مطالعات فرهنگ عامه صدا و سیما،  موسسه فرهنگی اکو،  موزه ملی ایران، اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، موزه ملی، موزه قران،  پژوهشکده ها و گروه های علمی  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرکز میراث ناملموس تهران، ایکوم، مدیریت ارتباطات و  روابط بین الملل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ... بر گزار خواهد شد.

گفتنی است، تا کنون سه همایش توسط سازمان میراث فرهنگی در زمینه نوروز شامل همایش ملی نوروز در سال 1379 در شیراز (پژوهشکده مردم شناسی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی)، همایش منطقه ای و بین المللی نوروز در سال 1380 در ارگ بم کرمان (پژوهشکده مردم شناسی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان) و همایش بین المللی نوروز در  فروردین ماه 1388 در تهران (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) برگزار شده است .

\n

انتهای پیام/

کد خبر 1394082332