داوري مهر اصالت يونسكو استان‌های شمال شرق و شرق برگزار مي‌شود

سومين دوره داوري مهر اصالت يونسكو آثار صنايع دستي و هنرهاي سنتي مربوط به آثار هنرمندان 5 استان كشور هفته آينده به ميزباني خراسان رضوي در مشهد مقدس برگزار مي شود.


به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، در اين دوره از داوري، 500 اثر از آثار هنرمندان 5 استان كشور از جمله، سيستان وبلوچستان، كرمان، خراسان شمالي، خراسان جنوبي و خراسان رضوي برگزار خواهد شد.

سومين دوره داوري مهر اصالت يونسكو آثار صنايع دستي از 23 لغايت 25 آذرماه جاري در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

مُهر اصالت یونسکو، گواهینامه‌ای است که از طرف دفاتر منطقه‌یی یونسکو به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد.

آثاری در داوری یونسکو موفق به دریافت مهر اصالت می‌شوند که مزایای اصالت (نشان‌دهنده‌ی هویت فرهنگی و ملی هنرهای سنتی کشور)، خلاقیت (طرح، روش تولید و مواد اولیه)، قابلیت بازیافت (از مواد اولیه‌ی طبیعی تهیه شده باشند)، قابلیت عرضه در بازار بین‌المللی، قیمت مناسب، رعایت حقوق انسانی، عدالت‌محوری و استاندارد مکان تولید، برتری و مزیت براساس معیارهای تکنیکی و مواد به‌کار رفته، قابلیت تولید به مقدار زیاد، کیفیت، کاربرد در زندگی روزمره و نوآوری‌ محصول را داشته باشند.

گفتني است، تا كنون هفت اثر از استان خراسان رضوي موفق به دريافت مهر اصالت جهاني يونسكو و 43 اثر موفق به دريافت مهر ملي اصالت از يونسكو شده اند.

انتهای پیام/

کد خبر 1394091821