توقف آبگیری سد سیمره برای ادامه کاوش های باستان شناسی

آبگیری سد سیمره با وجود صدور مجوز متوقف شده و کاوش های باستان شناسی توسط کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در آن ادامه دارد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ ابوالقاسم اقبال منش مجری طرح های سد و نیروگاه سیمره و معشوره با بیان مختصری از مشخصات سد سیمره تصریح کرد:طول مخازن در سد ها باعث ایجادارتباط تنگاتنگی با دستگاه های مختلف از جمله میراث فرهنگی شده است که منجر به کشف آثار ارزشمندتاریخی می شود .
وی با اشاره به اینکه پیشرفت ساخت سد تا کنون به نحوی پیش رفته که اهداف آن را محقق ساخته است تصریح کرد که ساخت سد سیمره 263کیلومتر ساحل ایجاد می کند که از جاذبه های گردشگری این سد محسوب می شود .
وی با اشاره به مکاتبات اولیه که با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص انجام مطالعات باستان شناسی در سد سیمره صورت گرفت افزود:سال 1386نخستین قرارداد برای انجام مطالعات باستان شناسی بسته شد که به گمانه زنی ها در سال 1388منجر شد .
وی تأکید کرد : با وجود صدور مجوز آبگیری سد در سال 1390و 1391با توجه به تخلیه قسمتی از آب سد و تقاضای میراث فرهنگی برای کاوش مجدد این طرح به تعویق افتاده و مطالعات باستان شناسی و کاوش ها در آن از سر گرفته شد .
اقبال منش گفت :براساس آخرین قرار داد منعقد شده در امسال ،هم اکنون نیز کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی با ارزش ادامه دارد .

انتهای پیام/

کد خبر 1394100112