خانه ـ باغ علایی یزدی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

خانه ـ باغ علایی یزدی واقع در شهرستان تفت، روستای طزرجان در بهمن ماه سال 94 به شماره 31419 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در خصوص این خانه ـ باغ تاریخی گفت: همانگونه که از خصوصیات معماری و نوع مصالح به کار رفته در این بنا بر می آید، قدمت آن به دوران قاجاریه می رسد و نام بنا نیز از نام مالک آن گرفته شده است.

محسن ذاکری نیا افزود: این خانه یکی از بناهای ارزشمند روستای طزرجان از توابع شهرستان تفت است و دارای پلان چهارضلعی است که در یک جبهه ساخت و ساز، طراحی و احداث شده است. ورودی بنا در جبهه جنوب شرق است و کلیه سازه های معماری در جبهه غربی هستند. این بنا دارای دو طبقه است و بخش اصلی آن را ایوان بزرگی تشکیل می دهد که پوشش سقف آن خنچه پوش می باشد و با پوشش گچ اندود شده است. فضای داخل ایوان چندین طاقچه و دو در ورودی به راهرو ای اطراف دارد. همچنین روبروی ایوان یک ستون گچی با سرستونی زیبا ست که بسیار جلب توجه می نماید. طرفین ایوان راهروهایی است که به اتاق های اطراف راه دارند. 

این مقام مسئول اظهار داشت: قدمت بنا و طاق و قوس های موجود در بنا باتوجه به ابنیه مجاور که همگی به شکل امروزی در آمده اند و این خانه هنوز شکل سنتی خویش را حفظ کرده است از ویژگی های آن محسوب می شود.
وی خاطرنشان ساخت: مصالح به کار رفته در آن سنگ وآجر و پوشش آن گچ و کاهگل است.

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395012511