بازسازي خوانچه پوش سقف مدرسه تاریخی ديانت در قزوین

 به منظور احیاء و باززنده سازی آثار و تزئینات بناهای تاریخی، خوانچه پوش سقف مدرسه دیانت (موزه فرهنگ و آموزش) توسط سید هاشم حسینی هنرمند نگارگر و خوشنویس قزوینی با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بازسازی شد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گقت: مدرسه تاریخی دیانت از آثار دوره قاجار با قدمتی حدود 150 سال در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در خیابان شهید انصاری و بخشی از بافت تاریخی شهر قزوین واقع شده و به لحاظ تزئینات و سبک معماری به کار رفته در آن از جمله آثار تاریخی ارزشمند این شهر به شمار می‌رود.
حضرتی در خصوص بازسازی قاب خوانچه پوش سقف این بنای تاریخی اظهار داشت: قاب خوانچه پوش قاجاری سقف اتاق شاه نشین غربی مدرسه دیانت( موزه فرهنگ و آموزش) مزین به نقاشی رنگ روغن روی بوم با تزئینات گل و مرغ بود که به دلیل پوسیدگی و آسیب زیاد توسط کارشناسان مرمت این اداره کل ترمیم و به موزه قزوین انتقال یافت تا به عنوان اثر تاریخی تحت محافظت و نگهداری قرار گیرد. 
حضرتی با اشاره به بازسازی این اثر تاریخی توسط هنرمند قزوینی اظهار داشت: قاب خنچه پوش جدید مدرسه دیانت نیز توسط سید هاشم حسینی هنرمند نگارگر و خوشنویس قزوینی با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و بر اساس نقش اصلی این اثر ارزنده بازسازی و در اتاق شیمی موزه فرهنگ و آموزش در محل قاب خنچه پوش قبلی نصب گردید.
سید هاشم حسینی هنرمند خوشنویس و نگارگر قزوینی و خالق این اثر زیبای هنری در خصوص چگونگی ساخت این اثر افزود: قاب خنچه پوش سقف جدید مدرسه دیانت با تزئینات گل و مرغ بر اساس طرح قاجاری آن در اندازه‌های 50 در 107 سانتیمتر ظرف مدت یک ماه ساخته شد. در ابتدا زيرسازي طرح با پارچه كتان محكم به چوب چسبانده و در مرحله بعد آهار و چسب مناسب سنتي براي نشست رنگها روي بوم آمد و در نهايت بعد از انتقال طرح، مراحل رنگ گذاري، پرداز، دورگيري انجام و با ثابت کردن چهارچوب جهت ايجاد يكپارچگي و وحدت رنگ‌ها کار به اتمام و در محل اصلی نصب شد.
شایان ذکر است: سید هاشم حسینی در سال 1355 در قزوین متولد و نگارگری را از سال 1375 نزد استاد سید احمد عقیلی آموخت و پس از آن نزد استاد رامین مرآتی به صورت حرفه‌ای به این کار پرداخت. این هنرمند نگارگر قزوینی هم اکنون به تدریس این هنر اصیل در آموزشگاه‌های سطح شهر قزوین مشغول است.
کسب مقام اول سطح کشور جشنواره تولیدات حوزه هنری استان قزوین در بخش گل و مرغ در سال 90 ، کسب مقام دوم نگارگری گل و مرغ جشنواره رضوی اصفهان در سال 94، برگزاری نمایشگاه انفرادی آثار نگارنگری با موضوع قرآنی در سعد السلطنه قزوین در سال 90 و برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی در گالری یاقوت و گالری مهر حوزه هنری از جمله فعالیت‌های هنری وی به شمارمی‎رود.

انتهای پیام/

کد خبر 1395012515