کشف آب انبار قاجاری در شمال غرب شیراز

معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت :یک آب انبار تاریخی در شمال غرب شیراز ( شهرک آرین ) کشف و شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ابراهیم قزلباش گفت : این بنای تاریخی در شهرک آرین شیراز کشف و شناسایی شده است که طبق نظریه کارشناسان ، احتمالاً این بنا متعلق به دوره قاجار است.

به گفته وی ، شکی نیست اثر مکشوفه دارای ارزش تاریخی است و باید تمامی ضوابط میراث فرهنگی برای این اثر رعایت شود . 
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه افزود : طبق بررسی های صورت گرفته ، این بنا در زیر زمین قرار دارد و تنها راه ورودی آن در سطج زمین است . 
قزلباش بر لزوم حفاظت از این بنای تاریخی تاکید کرد و گفت : در حال حاضر برای حفاظت این بنا مقرر شد تا شعاع 10 متری آن ، ساخت و ساز و یا تخریبی صورت نگیرد تا وضعیت بنا مشخص شود . 
وی ادامه داد : این بنای تاریخی در زمین های شخصی یکی از مالکین باغات این منطقه شناسایی شده و با توجه به ارزش بنا و ویژگی های معماری که دارد پرونده ثبتی آن به زودی تهیه و تکمیل خواهد شد .
قزلباش گفت : این بنا شبیه یک آب انبار است و دارای طاق و پله های متعددی است و با توجه به نوع سازه و معماری آن قدمتش به دوره قاجار نسبت داده می شود . 
وی ادامه داد : احتمال اینکه بنا آب انبار باشد با توجه به وجود باغات متعدد دور از ذهن نیست هر چند که برخی از مردم محلی منطقه معتقدند که بنا ، اتاقک آسیابان بوده است . 

قزلباش اضافه کرد : بنای کشف شده دارای سقف است که سوراخ بوده و با توجه به وجود پله های متعدد ، بدون شک ساختمان یک آب انبار است.

به گفته وی  ، ابعاد این آب انبار 4 متر در 4 متر مربع است و در زیر زمین قرار دارد .
وی افزود : بنا در وسط باغی قرار داشته که هم اینک از سوی مالکین در حال تفکیک است تا عملیات ساخت و ساز در محل صورت گیرد . 
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395021324