کاخ مرمر روشن تر شد

در ادامه اجرای طرح حفاظت و مرمت نقاشی های کاخ مرمر، طراحی روشنایی و نورپردازی سالن، سفره خانه و رواق مرکزی و پله های منتهی به رواق (گنبدخانه) ساختمان مرکزی مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، غلامرضا رحمانی عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی و مدیر پروژه با اعلام این خبر گفت: این پروژه با در نظر گرفتن نورپردازی تابلوهای نفیس نقاشی، مقرنسها و گچ بری ها انجام گرفته است.

او افزود: اهمیت تاریخی بنا ، نفیس بودن المانهایی که می بایست نورپردازی می شد ، ضوابط و استانداردهای موزه ای و بنای تاریخی از قبیل محدودیتهای نورپردازی یک اثر تاریخی شامل آسیب نرسیدن به تمامی بدنه ها ،محدودیتهای سختی را ایجاد کرده بود.
به گفته رحمانی ، نورپردازی در بناهای تاریخی تحت ضوابط خاصی صورت می گیرد که با توجه به قدمت تاریخی این بنا و فضاهای مد نظر، رعایت چنین ضوابطی ضروری است . 
او افزود:از طرفی نورپردازی آثار نقاشی ارزشمند در این بنا طبق ضوابط خاصی می بایست انجام شود که از مهمترین آنها انتخاب منبع نوری مناسب با در نظر گرفتن هویت فرهنگی تاریخی بنا است .
وی با بیان اینکه دراین کار توجه به مصالح سطحی که به آن نور تابیده می شود از اهمیت خاصی برخوردار است تصریح کرد :برای نمایش دقیق تزئینات و نقاشی ها باید  از منابع نوری مناسب استفاده شود.
رحمانی افزود : همچنین انتخاب منبع نوری باید بر اساس رنگ و ضریب انعکاسی سطح نمایشی، رنگ و درجه حرارت اسمی لامپ و تاثیر آن بر مصالح سطح صورت گیرد. 
او با اشاره به مد نظر قرار دادن استانداردهای نورپردازی در فضاهای کاخ مرمر اظهار داشت : توجه به این موارد  ضروری بوده و کمک فراوانی به کیفیت طرح و موفقیت آن می کند.
 عضو هیأت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی ، اصلاح و بازبینی درکابل کشی های انجام شده و در دست انجام ، مدیریت مصرف انرژی ،تعویض و جایگزینی لامپهای پرمصرف التهابی یا گازی با لامپهایی با مصرف کمتر ، رفع گرمای تولید شده توسط سیستم روشنایی را از جمله استانداردهای نورپردازی در فضاهای کاخ مرمراعلام کرد .
او طراحی جدول تعویض لامپ و نگهداری و تمیز کردن به موقع آنها، طراحی سیستم روشنایی و نورپردازی دارای سوئیچ قطع کننده که هنگام نیاز نداشتن خاموش شود، پیش بینی سوئیچ های کنترل خاص به منظور نورپردازی زمانی یا مراسمی و انتخاب تجهیزات نورپردازی که از نظر رنگ بدنه با زمینه نصب همخوانی داشته باشندرا از دیگر استانداردهای لحاظ شده در این پروژه اعلام  کرد .
گفتنی است، کاخ مرمر\" دفتر مرکزی مجمع تشخیص مصلحت نظام\"و تابلوهای نفیس آن  که جزو آثار میراث فرهنگی کشور است براساس تفاهم نامه ای که بین این نهاد و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به امضا رسید، ساماندهی می شود.
این تفاهم نامه به منظور استفاده از تجربه، تخصص و توان کارشناسی پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه برای رفع نیازهای علمی مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی و تزئینات وابسته به معماری، بین دو طرف امضا شد.
ساختمان مرمر به دستور رضا شاه و به دست معماران معروف آن زمان ساخته شده است.
گنبد زیبای این بنا برگرفته از گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان است که به وسیله استاد حسین لرزاده کاشی کاری شده است.
این مکان که عملیات ساختمانی آن 1316 پایان یافت، محل زندگی و کار رضا شاه بود،در دوره محمدرضا به موزه تبدیل شد و در دهه 1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن نقل مکان کردو نام قدس بر آن نهاده شد.
این ساختمان پس از انقلاب اسلامی در اختیار دادستانی کل کشور قرار گرفت و سپس در زمان ریاست آیت الله یزدی در اختیار قوه قضاییه بود و پس از آن در اختیار سازمان میراث فرهنگی برای کاربرد موزه قرار گرفت که در سال 1376 بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

انتهای پیام/

کد خبر 1395022237