تحویل خانه صادقی اردبیل به بهره بردار خصوصی با کاربری اقامتی

خانه قجری صادقی واقع در قلب بافت تاریخی شهر اردبیل جهت مرمت، احیاء و بهره برداری با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی به بهره بردار بخش خصوصی تحویل داده شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، بهره بردار بخش خصوصی در حضور کارشناسان صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی و نمایندگانی از این اداره کل، خانه قجری صادقی را پس از ارزیابی های اولیه شرایط فعلی بنا به منظور مرمت، احیاء و بهره برداری با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی تحویل گرفت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل با بیان اینکه مزایده واگذاری بنای تاریخی خانه صادقی اردبیل از قبل توسط صندوق احیاء برگزار و برنده این مزایده در اسفند ماه سال گذشته معلوم شده بود، افزود: صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی بر مراحل مرمت، احیاء و بهره برداری از این بنای تاریخی نظارت خواهد داشت.

منصور عالیقدری اضافه کرد: کاربری متناسب بناها و اماکن تاریخی با توجه به حفظ و ارتقاء ارزش های تاریخی فرهنگی، اجتماعی و هنری، ساختاری، طبیعی و معنوی اثر، بهره گیری از ظرفیت ها و مزیت های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن برای پاسخگویی به نیازهای معاصر و انطباق کاربری مورد نظر به قوانین و مقررات ناظر به موضوع تعیین می شود.

وی با بیان اینکه خانه صادقی مربوط به دوره قاجار در محله اوچدکان در سال 1283 هجري قمري ساخته شده، افزود: این اثر به شمارهٔ 14465 در تاریخ شانزدهم اسفند ماه 86 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عالیقدری خانه تارخی صادقی را مشتمل بر بخش حسینیه برای تامین نیاز مراودات اجتماعی خانواده، بخش شاه نشین برای تامین نیاز مراودات رسمی و ارتباط با تجار ایرانی و خارجی خانواده، بخش اندرونی محل زندگی خانواده صادقی و خادم نشین محل زندگی خادمان این خانواده و بخش طویله و استبل برای سرویس دهی به این خانواده برشمرد و اظهار داشت: این خانه تاریخی از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برد که در کمتر خانه تاریخی می توان یافت.
  
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395022931