سومين جشنواره ملي آئین \"امامدر\" برگزار مي شود

 رئيس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان گقت: سومين جشنواره ملي آئین سنتی \"امامدر\"(شيردوشان) در شهر دیباج واقع در شهرستان دامغان برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری استان سمنان، «معصومه داوديان» افزود: اين جشنواره ملي از سي ام ارديبهشت ماه تا دوم خرداد ماه امسال در جوار حرم امامزاده محمد(ع) ديباج برگزار مي شود.
وي از جمله برنامه هاي اين جشنواره را برگزاري مراسم افتتاحيه در پنج شنبه سي ام ارديبهشت ماه، انجام پياده روي خانوادگي و مسابقه ورزش‌هاي بومي و محلي در روز جمعه، انجام همايش تجلي اقتصاد مقاومتي بانوان در روز شنبه و مراسم اختتاميه و اجراي آئين شيردوشان در روز يكشنبه عنوان كرد.
وي اجراي مولودي خواني، برگزاري مسابقه عكاسي و مسابقه بازي‌هاي بومي محلي، اجراي موسيقي، برپايي 40 غرفه از محصولات صنايع دستي و سوغات دامغان، برگزاري مسابقه غذاهاي محلي، دوشيدن شير گوسفندان در ايام جشنواره و اهداي شير بين مردم و به خصوص مستمندان، قرباني كردن گوسفندان، تهيه ماست، دوغ، كره، كشك و ... به صورت زنده و در ايام جشنواره را از ديگر برنامه هاي جشنواره امامدر عنوان كرد.
داوديان با بيان اينكه این آئین سنتی هر ساله از ابتدای فصل بهار آغاز می شود و تا پایان این فصل ادامه دارد، گفت:اين آئين با انجام شیردوشی و قربانی کردن گوسفندان و تقسیم آن بین مستمندان و امامزاده دیباج همراه است.
وی هدف از اجرای آئین سنتی امامدر را شکرگزاری از خداوند متعال عنوان کرد و افزود: منظور از\" امام\" همان امامزاده و از \"در\"، درگاهی برای شروع فصلی جدید است.
وی گفت: بر اساس این آئین، دامداران با آغاز فصل بهار و پس از علف خور شدن بره و بزغاله ها و به هنگام بردن دامها به کوهستان به سمت بارگاه  امامزاده محمد دیباج آمده و اولین شیر دوشی سال را با صلوات مکرر بر محمد و آل محمد آغاز می کنند.
داوديان افزود: هر دامدار پس از اتمام شیردوشی نیمی از شیر گله خود را بین مردم محل خیرات می‌کند تا مستمندان نیز از برکت دام بی بهره نمانند و نیمی دیگر را به متولی امامزاده می سپارد که وی نیز آن را فروخته و برای هزینه های جاری امامزاده به مصرف می رساند.
وی تصریح کرد: در حین این مراسم که با همراهی اهالی صورت می گیرد، یکی از بهترین گوسفندان را انتخاب کرده و قربانی می کنند و این قربانی نیز بر همان منوال به دو نیم تقسیم شده و خیرات می شود.
با توجه به اعتقاد مردم دیباج به اجرای این آئین، چنانچه دامداری موفق به اجرای آئین امام در نشود، گوسفندان در طول سال برای وی درآمد نخواهند داشت و در نتیجه در اواسط سال اقدام به اجرای این آئین  می کند.
آئین امام در که نوعی شکرگزاری از نعمات الهی است هر ساله و با استقبال با شکوه مردم دیباج برگزار می شود.
امامزاده محمد ديباج فرزند بلافصل امام جعفر صادق(ع) است و بر اساس مطالعات باستان شناسي، اين بنا بيش از 750 سال قدمت دارد و نشانگر سبقه تاريخي اين منطقه است.
هرساله بیش از 16 هزار راس گوسفند بر اساس این آئین شیردوشی مي شوند.این گله ها طی 10روز در کنار درخت کهنسال ارس دیباج و در جوار امامزاده محمد این شهر شیردوشی می شوند.
آئین امام در که نوعی شکرگزاری از نعمات الهی است به شماره 890 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
 
 
 

انتهای پیام/

کد خبر 1395022932