نمايشگاه دستاوردهاي ميراث فرهنگي در دو دهه اخير براي نخستين‌بار برگزار شد. 130 قطعه عكس در قالب پوستر و فيلمي از كاوش‌هاي حفاري‌هاي هگمتانه از سال 1373 تاكنون براي نخستين‌بار در ترانشه مركزي سايت تاريخي هگمتانه به نمايش درآمده است. 

اين نمايشگاه به بهانه از راه رسيدن هفته ميراث فرهنگي و روز موزه‌داري در همدان فرصتي را ايجاد كرده است تا عموم مردم از چگونگي روند پيدا شدن آثار تاريخي اطلاع پيدا كنند. اين نمايشگاه با موضوع باستان‌شناسي و مرمت در مورد سايت‌هاي تاريخي از جمله هگمتانه، ارزانفود و مجموعه دست‌كند سامن تصاويري را به نمايش گذاشته است كه شايد ديگر تكرار نشود.
تصاوير ارائه شده در نمايشگاه ياد شده همه اسنادي است كه گروه‌هاي مختلف باستان‌شناسي و مطالعاتي در روزهاي كاوش در محوطه‌هاي مطرح تاريخي به دست آورده‌اند. عموم مردم مي‌توانند از تاريخ 29 ارديبهشت‌ماه تا چهارم خردادماه از ساعت 9 الي 20 با مراجعه به سايت مركزي هگمتانه از اين تصاوير بازديد كنند و همچنين شاهد به نمايش درآمدن فيلمي باشند كه در آن چگونگي كاوش مرحله به مرحله در هگمتانه باشند.
افزایش 11.5درصدی بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌های همدان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در مراسم افتتاح این نمایشگاه  از افزایش 11.5 درصدی بازدید گردشگران و مردم همدان از اماکن تاریخی و موزه‌های استان در سال‌جاری خبر داد. \"علی مالمیر\" با بیان اینکه امسال با افزایش 11.5درصدی آمار بازدیدکنندگان از اماکن تاریخی و موزه‌های استان همدان مواجه بوده‌ایم، افزود: در مجموع 886 هزار نفر از اماکن تاریخی و موزه‌های استان همدان بازدید کرده‌اند.وی با بیان اینکه استان همدان دارای 14 موزه فعال است؛ افزود: 3 موزه مشارکتی، 7 موزه تحت پوشش میراث فرهنگی و  4 موزه غیروابسته در استان فعال هستند.
مالمیر با تاکید بر اینکه از بخش خصوصی در امور موزه‌داری و احداث موزه‌های جدید استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: یکی از اولویت‌های اصلی این مرکز حمایت از بخش خصوصی در موزه‌داری و احداث موزه‌های جدید است.وی با بیان اینکه موزه‌ها از جنبه‌های آموزشی و تاریخی بسیار مهم هستند، افزود: موزه‌ها میزان ماندگاری گردشگران را در استان افزایش داده‌اند و همین امر موجب ارتقاء درآمد گردشگری می‌شود. مالمیر با تاکید بر اینکه موزه‌های استان همدان نسبت به کل کشور از وضعیت مناسبی برخوردار هستند، ادامه داد: درجه اهمیت این موزه‌ها از آن جهت است که این مراکز پیشینه فرهنگی یک خطه را معرفی می‌کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان از حضور کارشناسان این اداره در مدارس به منظور آشنایی دانش‌آموزان با آثار تاریخی استان خبر داد و خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان باید با این اماکن و آثار و در حقیقت با فرهنگ استان خود به خوبی آشنا باشند.
احداث موزه «میراث ورزش باستانی» در زورخانه «همه‌کسی» همدان
رئیس امور موزه‌های استان همدان در حاشیه افتتاح این نمایشگاه از احداث موزه میراث ورزش باستانی در زورخانه همه‌کسی شهر همدان خبر داد . لیلا خوشمو تصریح کرد:این  موزه با مشارکت مالک زورخانه و اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان راه‌اندازی می‌شود که طرح توجیهی این بنا ارائه شده و مراحل اولیه احداث آن در دست اقدام است.
خوشمو با تاکید بر اینکه موزه‌ها در خدمت توسعه جامعه هستند، خاطرنشان کرد: موزه‌ها آثار گذشتگان و محیط زندگی آنها را در منظر دید علاقه‌مندان می‌گذارد و ضمن آموزش به افراد از این آثار تاریخی حراست می‌کند.
وی با بیان اینکه موزه‌های هگمتانه و طب بوعلی‌سینا از جمله موزه‌های برتر کشور هستند، تصریح کرد: در سال 93 موزه هگمتانه در شاخه توسعه فیزیکی از شورای بین‌المللی موزه‌ها موفق به کسب عنوان برتر شد.

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139502295