دو مجموعه مسکونی روستایی در موزه میراث روستایی گیلان افتتاح شد

دو مجموعه مسکونی روستایی متعلق به ساحل شرق و ساحل غرب دریای خزر در فاز هشتم و نهم موزه امروز (جمعه ) به مناسبت هفته میراث فرهنگی با حضور مدیران کشوری و استانی در رشت به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ، مدیر پروژه ملی موزه های میراث روستایی و عشایری کشور در حاشیه مراسم افتتاح پروژه یاد شده افزود: موزه میراث روستایی گیلان از ابتدای تاسیس در 9 فاز تعریف شده است که هفت فاز آن، طی سال های گذشته به بهره برداری رسیده است.

محمود طالقانی گفت: جلگه شرق ، مرکز ، غرب، کوهپایه شرق و غرب، کوهستان شرق و غرب هفت فاز ی است که پیش تر به بهره برداری رسیده است.

وی تصریح کرد : همچنین تالاب میراث روستایی گیلان، تالاب کوچک و بیجانی بود که هم اکنون احیا شده و الگوهای ساحلی در مجاورت این تالاب ایجاد شده است.

موزه میراث روستایی گیلان با پدیدار شدن هفت فاز از 9 فاز طرح ریزی شده با عناوین روستاهای جلگه شرق و غرب، کوهپایه شرق و غرب و کوهستان شرق و غرب و 36 سازه، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

موزه میراث روستایی گیلان اولین موزه میراث روستایی کشور است که در زمینی به مساحت حدود 263 هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر 18 جاده رشت تهران در دست اجراست.

تاکنون سه همایش بین المللی در راستای معرفی دستاوردهای این موزه توسط موزه میراث روستایی گیلان برگزار شده است که همایش اول تحت عنوان موزه های فضای باز در خردادماه سال 1382 در تهران و رشت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه گیلان، انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران (IFRI)، دانشگاه اکس آن پرووانس (فرانسه)، اکوموزه آلزاس فرانسه، بالنبرگ (آلمان) و اُسلو (نروژ) و استانداری گیلان برگزار شد.

همایش دوم با عنوان دستآوردهای علمی و تجربی موزه میراث روستایی گیلان در مهرماه سال 1386 در تهران و رشت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه تهران، دانشگاه پاریس ، مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) و اکوموزه آلزاس برپا شده بود.

سومین همایش نیز با عنوان میراث طبیعی - فرهنگی و توسعه پایدار در مناطق روستایی ، اوایل سال 1394 در تهران و گیلان در سطح بین المللی برگزار شده است.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395030145