موزه قاجار میزبان احکام و فرامین سلاطین قاجار به میرزا یوسف خان مستشار الدوله

به‌ مناسبت روز جهانی موزه‌ نمایشگاهی از احکام و فرامین سلاطین قاجار به میرزا یوسف خان مستشار الدوله از 29 اردیبهشت تا چهارم خرداد در موزه قاجار برای بازدید علاقمندان دایر است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مهدی بزاز دستفروش در خصوص جزئیات این نمایشگاه گفت: نمایشگاه احکام و فرامین سلاطین قاجار مربوط به میرزا یوسف خان مستشار الدوله، شامل 31 عدد از فرامین و احکام صادر شده به وی می باشد.
 رئیس امور موزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه اسناد و مکتوبات مذکور، پیش از این در موزه آذربایجان نگهداری می شد، خاطر نشان کرد: به جهت ارتباط موضوعی این احکام و فرامین با دوره قاجار، این اسناد به موزه قاجار انتقال یافته و به مدت یک هفته در خانه امیر نظام گروسی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. 
بزاز دستفروش با تأکید بر اینکه اسناد مذکور از نظر تحقیقاتی و پژوهشی بسیار ارزشمند هستند، یکی از اهداف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برپایی این نمایشگاه را ترغیب پژوهشگران به تحقیق و پژوهش در خصوص احکام و فرامین عنوان کرد. 
گفتنی است/ میرزا یوسف خان مستشار الدوله یکی از پیشروان و آزادی خواهان دوره قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه بود و با نوشته های خود نقش بسزایی در مبانی فکری نهضت مشروطه در سال های بعد داشت. 

\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395030155