كرمان پايلوت گردشگري عشاير مي شود

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به برگزاري جشنواره هاي متعدد در مناطق ييلاقي و قشلاقي استان كرمان گفت: در آينده اي نزديك استان كرمان  پايلوت گردشگري عشاير مي شود.

\"محمود وفايي\" در نشست با مدير كل حفاظت محيط زيست استان و فرماندار شهربابك، افزود: بايد توسعه گردشگری عشایر در الويت كار شهرستان شهربابك قرار گيرد زيرا زندگي عشايري وکوچ عشایر در اين منطقه وجود داشته و همچنان کوچ نشینان  بسیاری از سنتها و ارزشهای اصیل ایرانی را حفظ کرده اند.
 وي با بيان اينكه دیدنیهای زندگی عشایري می تواند جذابیتهای بسیاری برای گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد، اظهار داشت: اين نوع گردشگري مي تواند به صنعت توریسم کشور کمک کند هر چند که تا کنون اقدامات مناسب در این زمینه صورت نگرفته است.
وفايي اظهار داشت: با توجه به سبك زندگي امروز و پيشرفت صنعت و تكنولوژي، زندگي در دامان طبيعت
 مي تواند براي بسياري از مردم جالب و ديدني باشد و از آنجاييكه زندگي عشايري در بسياري از كشورها از بين رفته خود اين موضوع كنجكاوي بسياري از گردشگران را جلب خواهد كرد.
وي به فراهم كردن زمينه هاي لازم براي شناساندن ابعاد مختلف زندگي عشاير در منطقه شهربابك اشاره كرد و گفت: برگزاري جشنواره فرهنگي، آئيني و علمي مرسوم عشاير ، نمايشگاه هنر و صنايع دستي، توليدات عشايري ومعرفي خدمات آنها مي تواند راهي براي شناساندن اين قشر از جامعه باشد.
وفايي در ادامه به برگزاري جشنواره سپيد چادرعشايري در تاريخ يكم خرداد ماه جاري در شهرستان شهربابك اشاره كرد و گفت: بايد با ايجاد فضای لازم، قابليت ها و فعاليتهاي اثر بخش و متناسب با ويژگيهاي جامعه عشايري و همچنين جنبه هاي مختلف زندگی عشایر در معرض دید عموم قرار داد تا بتوان در زمينه گردشگري  و جذب توريست پيشرفت كرد.
وي با بيان اينكه همزمان با این برنامه مراسم جشن و رونمایی از ثبت نون کرنون شهربابک نيز برگزار می شود، اظهار داشت: این برنامه در شب نیمه شعبان از ساعت سه عصر با حضور مسئولین استاني و شهرستانی برگزار می شود.
خاطرنشان كرد: برپايي نمایشگاه صنایع دستی، بازیهای بومی و محلی و همچنين بهره برداري از مجتمع تفریحی پذیرایی و یک خانه بوم گردی در شهربابک از جمله برنامه هاي جانبي اين جشنواره است.


 

انتهای پیام/

کد خبر 1395030162