ساخت مخزن نگهداری اشیای تاریخی در قم‎

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از ساخت مخزن استاندارد اشیای تاریخی در مجاورت خانه تاریخی امام راحل در این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، عیسی رضایی در جمع خبرنگاران به مناسبت برنامه های روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی در قم اظهار داشت: این مخزن با پنج هزار و 600 میلیون رال  اعتبار به بهره برداری خواهد رسید در صورت تامین اعتبار تا پایان سال ساخت آن به اتمام می رسد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، حدود 12 هزار اشیای تاریخی در مخازن میراث فرهنگی که دارای استانداردهای مناسب نیست، نگهداری می شود.
وی با بیان اینه بیش از 350 اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است گفت: از این تعداد10 اثر معنوی ثبت ملی شده است که این امر نشانگر قدمت تاریخی قم است ضمن اینک نزدیک به 800 اثر نیز در سطح استان شناسایی شده اند.
رضایی با اشاره به مرمت های صورت گرفته در سال گذشته بیان داشت: بازسازی خانه ملاصدرا در شهر کهک با اعتبار 650 میلیون رالص، مرمت مسجد جامع با اعتبار یک هزار میلیون رال ، بازسازی و مرمت حمام عشقعلی در شهر قم با اعتبار 900 میلیون رالر از جمله اقدامات این اداره کل در حفظ و احیای اماکن تاریخی است.
وی افزود:خانه لاجوردی در شهر قم، مرمت حمام روستای قباد بزن بخش کهک و احیای پل روستای ورزنه بخش خلجستان با اعتبار یک هزار و 300 میلیون رالد از دیگر اماکنی است که با نظارت کارشناسان دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی قم صورت گرفته است همچنین تپه قلی درویش و تپه صرم مورد کاوش قرار گرفته اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم ادامه داد: همچنی دولت تدبیر و امید، سیاست های تشویقی برای مرمت خانه های تاریخی در نظر گرفته است به صورتی که مالکان خانه های تاریخی برای مرمت و بازسازی خانه ها از دولت 50 درصد هزینه را به صورت کمک بلاعوض دریافت می کنند.
رضایی با اشاره به واگذاری اماکن تاریخی گفت: یکی از سیاست های دولتی در حفظ از آثار تاریخی، واگذاری به بخش خصوصی است در همین راستا تاکنون کاروانسرای پاسنگان و خانه تاریخی یزدان پناه به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی افزود: بیش از 30 هزار اثر در سطح کشور ثبت ملی شده اند و بیش از 100 هزار اثر شناسایی شده در سطح کشور داریم که دولت به تنهایی نمی تواند این آثار را نگهداری کند از اینرو نیازمند مشارکت بخش خصوصی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از برگزاری نمایشگاه اشیای تاریخی در خانه زند خبر داد و گفت: اشیایی با قدمت تاریخی چند هزار ساله در خانه تاریخی زند واقع در چهارمردان کوی شماره 17 برای بازدید عموم برپا شده است.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه عکس آثار تاریخی استان در مقابر گنبد سبز با تصاویری از عکاسان حرفه ای استان قم، برگزاری تورهای گردشگری، مراسم رسمی گشایش رسمی خانه یزدانپناه از مهمترین برنامه های هفته میراث فرهنگی در قم است.
29 اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395030169