آئین نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی سراینده شاهنامه، همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی در زورخانه متقین اراک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ومرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی  استان در آئین نکوداشت فردوسی گفت: شاهنامه نقش مهمی در معرفی زبان فارسی به عنوان مؤلفه اصلی هویت ایرانی و فرهنگ معنویت دارد و در دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است.
سیدمحمد حسینی اظهار داشت: در آستانه هفته میراث فرهنگی و روز جوان یکی از برنامه های پیش بینی شده نکوداشت مقام فردوسی بود که این برنامه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل ورزش و جوانان و هیأت ورزش پهلوانی استان مرکزی برگزار شده است.
وی با اشاره به اینکه امروز زبان فارسی به همت افرادی همچون فردوسی زنده مانده است، اظهار داشت: از آنجا که مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی برای ایرانیان ارزشمند است ضرورت دارد هر ساله نکوداشت حکیم فردوسی برگزار شود تا دوستداران وی با جایگاه ارزشمند این سخنور بیش از پیش آشنا شوند.
تیمور همتی، رئیس هیأت ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار داشت: در شاهنامه از اخلاق، عیاری و جوانمردی سخن بسیاری آمده است و درباره صفات پسندیده و اخلاق جوانمردی ویژگی های فراوانی نقل شده است.
وی افزود: اساس مرام جوانمردی بر سه اصل استوار است که باید در گود زورخانه به نسل جوان و نوجوان آموزش داده شود.
همتی اظهار داشت: خوشبختانه ورزش های زورخانه ای نسبت به گذشته بسیار مورد استقبال نوجوانان و جوانان قرار گرفته و وظیفه ما است از این پتانسیل ها استفاده کنیم و این نسل را با مرام پهلوانی در مساجد و زورخانه ها آشنا کنیم.
در حاشیه این آئین، برنامه هنرهای فردی ، ورزش باستانی ، نقالی و شاهنامه خوانی اجرا شد و در پایان از ورزشکاران نام آور، خادمین میراث فرهنگی، قهرمانان کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای استان، با اهدای لوح تقدیر شد.
هفته میراث فرهنگی از 28 اردیبهشت ماه لغایت 3 خرداد با شعار چشم اندازهای فرهنگی نام گذاری شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1395030175