توجه به صنایع دستی استان ایلام بخصوص گلیم نقش برجسته گامی به جلو در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است.

به گزارش روابط عمومی ، \" عبدالمالک شنبه زاده \" مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایلام  گفت :از آنجایی که مردم استان ایلام از روزگاران گذشته با انواع فراورده های دستی و بافته های سنتی انس و عادت داشته اند طبعاً زمینه های مناسبی در روند صنایع دستی این منطقه مهیا بوده است .

وی افزود : استان ایلام مانند هر استان دیگری دارای صنایع دستی مخصوص به خود است که از مهمترین و جذاب ترین آنها گلیم نقش برجسته است که منحصر به فرد و مخصوص همین منطقه می باشد .

شنبه زاده عنوان کرد : گلیم نقش برجسته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است که در سال 1366 توسط بافندگان چیره دست این استان مورد ابتکار عمل قرار گرفته و با وجود نوپا بودن آن زمینه اشتغالزایی عده زیادی در استان را فراهم نموده است.

 وی اظهار داشت :گلیم نقش برجسته امروزه جنبه بسیار کاربردی پیدا کرده  و میتوان با ایجاد کارگاههای تولیدگلیم نقش برجسته در کنار آثار تاریخی نظیر قلعه والی زمینه جذب گردشگران رافراهم نمود چرا که توسعه صنعت توریسم و مبادلات فرهنگی نقش موثری در ایجاد اشتغال و کارآفرینی دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام فراهم نمودن زمینه حضور تولید کنندگان گلیم نقش برجسته در نمایشگاههای داخلی و خارجی را از اقدامات خوب اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایلام دانست و مساعدت دیگر دستگاههای مربوطه را خواستار شد .

قابل ذکر است گلیم نقش برجسته با طرح ها و شکل های متنوع بافته می شوند که این طرح ها شامل شکسته هندسی،لچک ترنج ،گلدانی،خشتی یا موزاییکی ،طرحهای تصویری ،طرحهای تلفیقی می باشند.

انتهای پیام/

کد خبر 1395031018