سه بنای تاریخی شهرستان اشتهارد در استان البرز در فهرست میراث ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ مهناز طاهری سرپرست معاونت میراث فرهنگی از ثبت سه بنای ارزشمنداستان البرز در فهرست میراث ملی کشور خبر داد. 

طاهری اظهار داشت؛ اداره کل و معاونت میراث فرهنگی در راستای حفظ ابنیه تاریخی ارزشمند در فاز نخست اقدام به تهیه  پرونده ثبتی 3 بنای ارزشمند نمودند که پس از تایید شورای ثبت استان به شورای ثبت ساز مان ارسال شد که پس ازتشکیل شورای ثبت میراث غیر منقول سازمان در مورخ 08/03/95وپس از بحث و بررسی کارشناسان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی، درنهایت 3 بنای تاریخی استان البرز مربوط به  شهرستان اشتهارد به ثبت ملی رسید. این سه بنا شامل حسینیه(تکیه)صیادیه و دوبنای حمام مردانه و حمام زنانه می باشند.
این مقام مسئول در ادامه گفت؛ حسینیه  صیادیه یکی از ابنیه زیبا و ارزشمند شهرستان اشتهارد می باشد که با مساحت 658متر  درمحله صیادیه قرار دارد. این بنا در ضلع غربی امامزاده ام کبری و ام صغری( سلام الله علیه) با جهت شمالی-جنوبی واقع شده . نمای ورودی این بنا شامل سردر آجری ،با طاقنماها و رف های زیبایی از دوران قاجار و درب چوبی می باشد. برای ورود به حسینیه باید از یک هشتی گذشت که فضای آن با آجرکاریهایی زیبایی تزیین شده است، پس از آن به حیاط حسینیه راه می یابد. اطراف حیاط حسینیه غرفه‌هایی در دو طبقه برای استقرار مردم ساخته شده که در ایام عزاداری در آن مستقر می‌شوند. صحن حسینیه نیز محل تجمع هیأت‌های سینه‌زنی و عزاداری است. مصالح ساختمانی بکار رفته در قسمتهای قوسی حسینیه از آجر و گچ است. طبق گفته افراد محلی شبستان اصلی این بنا در زلزله سال ۱۳۴۱ آسیب دیده و بعد از آن طی دو مرحله بازسازی شده است.
دو بنای دیگر اشتهارد که در فهر ست آثار ملی به ثبت رسید شامل ؛حمام های مردانه وزنانه صیادیه می باشد که در راستای حسینیه و با فاصله کمی از آن قرار دارند.بطور کلی این حمامها شامل سردرورودی،پله ها، بینه و سربینه، دالان، اطا ق نظافتخانه،گرمخانه(خزینه) حوض،هورنو(نورگیر) وکفش کن می باشند، مصالح بکار رفته  در  این دوحمام شامل سنگ لاشه ، آجر(آجر ختایی) که در طاق و قوس و دیوارها استفاده شده همچنین ماسه، آهک و.. است. حمامهای صیادیه اشتهارد  ساده وبدون تزیینات خاصی است. طی دوره های گذشته دچار تغییراتی شده است. قدمت حمام های مردانه و زنانه صیادیه متعلق به دوره قاجاراست.لازم به ذکر است تمامی این بناهادربافت ارزشمند اشتهارد واقع شده است،وهچنین فعالیت این حمامها همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

کد خبر 1395031135