آغاز همکاری باستان شناسی ایران و آلمان در استان خراسان شمالی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز همکاری مشترک باستان شناسان ایرانی و آلمانی در استان خراسان شمالی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، محمد سویدانلویی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی افزود:طی پژوهشهای باستان شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی \"ریوی\" واقع در نزدیکی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان انجام شد باستان شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف،موسسه باستان شناسی آلمان در ایران که با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کرده است جهت همکاری در پروژه باستان شناسی محوطه ریویاستان خراسان شمالی اعلام آمادگی نمود. طی سال 1394با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همکاری­های بین المللی برگزار شد و در اردیبهشت ماه سال جاری با حمایت و صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور این پژوهشها آغاز گردید. با توجه به لزوم برنامه­ریزی مناسب بلندمدت جهت بهره­مندی از قابلیتهای فرهنگی و گردشگری این پروژه،از  رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور دعوت شده است تا به استان خراسان شمالی سفر کند و از محوطه تاریخی ریوی و فعالیت­های هیات باستان شناسی ایرانی آلمانی بازدید نماید.

در روند کاوشهای باستان شناسان استان که در سالهای 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود 900 پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است. اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می­رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. بر اساس این پژوهشها،از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است.

با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان شناسی کشور و موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان \"پروژه باستان شناسی ریوی\" جهت کاوش و پژوهشهای باستان شناسی  به مدت 5 سال برنامه ریزی نمود و در آغاز این همکاری که از ابتدای خرداد ماه سال جاری با همکاری فرمانداری شهرستان مانه و سملقان شروع شده است بررسی های ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی یافته های باستان شناسی محوطه ریوی در حال انجام است.

 

انتهای پیام/

کد خبر 139503169