تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در فارس

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در جلسه ای که صبح امروز در هتل آریو برزن شیراز برگزار شد سید امین قاسمی گفت : طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بین 60 تا 70 درصد کارکنان صنعت گردشگری در سراسر جهان بانوان هستند . از این رو می توان گفت بانوان نقش بزرگی را در صنعت گردشگری بازی می کنند و  در رونق این صنعت کمک بی بدیلی دارند.

وی افزود : سازمان جهانی گردشگری ، روز جهانی گردشگری را در سال 2007 به نام زنان و صنعت گردشگری نامگذاری کرد و از این سال پژوهش های گسترده ای را در خصوص این موضوع آغاز کرد . 
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی در این جلسه که با حضور جمعی از بانوان مسئول دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ، مهمانپذیرداران و هتلداران و فعالین حوزه گردشگری برگزار شد ادامه داد : این سازمان در پنج مقوله اساسی استخدام ، کارآفرینی ، مدیریت و رهبری ، آموزش و اجتماعی و محلی ، موقعیت بانوان را در حوزه گردشگری مورد بررسی قرار داد که نتیجه آن بررسی ، نقش پر رنگ زنان در رونق گردشگری بود . 
وی در خصوص نقش بانوان در تحول گردشگری افزود : ما هم اکنون شاهد فعالیت اقتصادی بانوان دوشادوش مردها هستیم و امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع درآمدزای دهکده جهانی  مورد توجه دولتمردان اقصی نقاط جهان قرار گرفته است . 
قاسمی با تاکید بر اینکه بین 60 تا 75 درصد از کل فعالان عرصه گردشگری جهان را بانوان تشکیل می دهند اضافه کرد : از بین تمامی بانوان ، بانوان روستایی زنان قدرتمندی هستند که بخش عمده ای از مسئولیت های زندگی را به عهده دارند و به خوبی تمام کار ها و مسائل را مدیریت می کنند . 
وی همچنین در خصوص اشتغالزایی بانوان روستایی در صنعت گردشگری افزود : اکنون گردشگری روستایی – عشایری طرفدار بیشتری دارد ، در حالی که بسیاری از مقصدهای گردشگری شهری اشباع شده و بارها مورد بازدید قرار گرفته اند . 
قاسمی اضافه کرد : این مقصدهای بکر روستایی و طبیعی هستند که مورد توجه واقع شده است که گردشگران بسیاری علاقمند به حضور در جوامع محلی و آشنایی با آداب و رسوم و سبک زندگی متفاوت این جوامع هستند . 
وی ادامه داد : گسترش گردشگری در جوامع محلی و ایجاد مشاغل غیر رسمی گردشگری به بانوان روستایی فرصت می دهد در کنار رسیدگی به امور روزمره خانه و خانواده بتوانند از مزایای درآمدهای اقتصادی چون فروش صنایع دستی بهره برده و در واقع گردشگری با گشودن درها روی زنان ، دری به سوی توسعه جامعه باز می کند . 
وی در پایان با اشاره به توسعه صنعت گردشگری توسط قدرت مدیریت بانوان  که از اهداف تشکیل این انجمن است افزود : با توجه به روحیه ذاتی بانوان و مدیریت دقیق تر آنها ، جای تردید نیست که این گروه نسبت به مردان در این حرفه و صنعت موفق تر خواهند بود و همچنین گردشگری می تواند روی نیروی انسانی بانوان برای پیشرفت حساب باز کند . 
بنابراین گزارش خانم نویم نماینده معاونت سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و هیئت همراه در پایان این جلسه بندهای اساسنامه نخستین انجمن حامی توسعه صنعت گردشگری فارس با حضور اعضای انجمن را تشریح کرد که مورد قبول تمامی اعضاء واقع شد .
گفتنی است ، انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری ایران که اختصاراً انجمن نامیده می شود ، در اجرای بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ( مصوب 15/12/1369 و اصلاحیه 15/9/1373 ) و ماده (5) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با موفقیت و نظارت اتاق ایران تشکیل شد  و دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل می باشد و به صورت صنفی ، حرفه ای ، تخصصی ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی فعالیت می کند . 
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395031912