مرمت پشت بام های تاریخی اردکان

پشت بام خانه های تاریخی شهرستان اردکان مرمت می شوند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد حمید مشتاقیان گفت: پشت بام خانه های تاریخی باتوجه به وسعت و فراگیری تمام اعیان ابنیه دارای ارزش و اهمیت ویژه در استحکام و پایداری ساختمان است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان افزود: بهترین روش برای استحکام خانه های تاریخی در مقابل بارش شدید باران، مرمت پشت بام خانه های جهت جلوگیری از تخریب و نفوذ آب است و در این راستا این اداره با اشراف به موضوع مذکور از آبان ماه سال 1394 با آسیب شناسی، شروع به مرمت پشت بام خانه های تاریخی اردکان نموده است.
وی خاطرنشان ساخت: اقدامات مرمتی برای پانزده پشت بام که شامل بیش از بیست و پنج بادگیر و هشتاد و پنج چشمه بادگیر می باشد با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال انجام شده است.
وی در تشریح اقدامات صورت گرفته برای مرمت پشت بام های تاریخی اردکان عنوان کرد: برخی از آیتم های مرمتی که برای این پروژه اجرا شده شامل: سبکسازی، استحکام بخشی بادگیرها با نصب توریپیویسی، اندود بام، اجرای آجر فرش، اجرای شرفی، تراشیدن اندود کاهگل فرسوده بدنه و اجرای آن و اجرای ناودان می باشد.

انتهای پیام/

کد خبر 139503197