سازمان میراث فرهنگی میزبان نمایشگاهی از آثار منبت و معرق چوب

نمایشگاهی از آثار منبت و معرق چوب دو هنرمند جوان از استان کردستان به حمایت دفتر معاونت صنایع دستی از 19 تا 23 تیرماه در ساختمان شماره 1 سازمان از ساعت 9صبح تا 16 عصردر حال برگزاری است.

به گزارش مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ نگین احمدی هنرمند معرق، نازک کاری چوب و بهرام مسعودی هنرمند منبت چوب از استان کردستان که به صورت حرفه ای در این رشته ها فعالیت می کنند در زمینه معرفی این رشته گفتند: با توجه به علاقه ای که به صنایع دستی احجام چوبی داشتیم از سنین پایین وارد این رشته شدیم و در محضر اساتید به نام استان کردستان این هنر را فرا گرفتیم. ما برروی چوب گردو که با کیفیت ترین نوع چوب در دنیاست و نیز چوب های رنگی جنگل های شمال کار منبت و معرق را انجام می دهیم.این کار بصورت کاملا دستی و سنتی بدون استفاده از ابزارآلات برقی صورت می گیرد. همچنین چوب را به دلیل اینکه ظرافت های خاص آن در زمان کار شما را شگفت زده کرده ودقیقا به هدف می رساند انتخاب کردیم. 

بهرام مسعودی با اشاره بر ظرافت های کار منبت و معرق و نیز طرح های ارائه شده در آثارافزود: طرح های پیاده شده در آثار بصورت کاملا ذهنی و ذوقی ارائه می شوند و سعی می شود از نمونه های تکراری و کپی دوری شود. با توجه به اینکه زکات دانش، آموزش آن است ما در کارگاهی که در سنندج دایر کرده ایم هنرجویان بسیاری را تحت آموزش قرار می دهیم تا هنر اصیل استان کردستان، مهد چوب جهان را زنده نگه داریم، در این راستا از مسئولین امر نیز انتظار داریم هنرمندان و علاقمندان را در این راه بیش از پیش یاری کنند.
وی با اشاره بر لزوم آموزش صنایع و هنرهای دستی به دیگر علاقمندان گفت: با توجه به امکانات استان ما هنرمندان برای زنده نگه داشتن این هنر اصیل همواره در تعامل مستقیم با اداره کل میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی استان در اشاعه هنر منبت و معرق و نازک کاری بر روی چوب در استان تلاش می کنیم. جالب توجه است در حال حاضر بیش از 2000 خانوار در کردستان در این رشته فعال هستند و غالبا از این راه امرار معاش دارند که امیدواریم با بازاریابی مناسب، فروش و عرضه این صنعت دستی اصیل استان کردستان رونق یابد.

وی افزود: در این نمایشگاه که به حمایت دفتر صادرات معاونت صنایع دستی برپا شده است؛ آثاری با تنوع طرح و نقش و نوع ساخت با طرح های هنری و مدرن منبت و معرق چوب و البته با استفاده از خطاطی، نقاشی درطرح ها، ابعاد و حجم های مختلف به نمایش عمومی در آمده است.

مسعودی تاکید کرد: دراین هنر بسیارزیبا هرسال سعی داریم تکنیک های جدیدی را وارد کار کنیم، به دلیل اینکه معتقدیم هنر به معنای تازگی و نوآوری است و هنرمندان همواره باید جنبه به روز بودن و تازگی را رعایت کنند. در این رشته با حمایت ها و نمایش عمومی و ایجاد آشنایی بیشتر برای مردم در مورد این رشته هنری و قابلیت های متفاوت چوب می توان این رشته را در جامعه بیشتر رشد داد و از فراموشی آن جلوگیری کرد. 
این هنرمند جوان افزود: امیدوارم که نوعی هماهنگی برای ارائه تسهیلات به هنرمندان میان سازمان ها و ارگان های مرتبط صورت گیرد تا هنرمندان بتوانند با دریافت تسهیلات کم بهره در حرفه خود بیشتر و موثر تر فعالیت کنند و با توسعه و تجهیزکارگاه ها و ایجاد زمینه بیشتر آموزش از فراموشی هنرهای بومی جلوگیری شود.
این هنرمند رشته منبت تاکید کرد: کردستان مهد چوب ایران و حتی جهان است و در دنیا بسیار برروی چوب و هنر چوب این خطه حساب می شود. متاسفانه در گذشته کمتر به این هنر وهنرمندان این رشته در کردستان توجه شده که امیدواریم با تلاش مسئولین امر این خلا گذشته بصورت کامل از بین برود و به توسعه بیشتر صنایع دستی بومی در استان کردستان منتهی شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی کشور، این دو هنرمند جوان منبت و معرق چوب کردستان از توجه و حمایت معاونت صنایع دستی کشور در توجه به هنرهای بومی استان ها،توسعه زمینه فعالیت هنرمندان و نیز همراهی و همکاری با هنرمندان در قالب برگزاری نمایشگاه های اختصاصی و گروهی ونیز بازار های فروش صنایع دستی تقدیر و تشکر کردند.

یادآور می شود، این نمایشگاه به حمایت دفتر صادرات معاونت صنایع دستی از 19 تا 23 تیرماه در ساختمان شماره 1 سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ساعت 9صبح تا 16 عصر پذیرای علاقمندان است.

انتهای پیام/

کد خبر 1395042123