مدیر کل میراث فرهنگی استان از تثبیت و نگهداری آبراهه صفوی کشف شده در ایستگاه مترو دروازه دولت اصفهان، برای اولین بار در ایران با استفاده از تکنیک های مدرن خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله یاری در حاشیه نشست شورای فنی اداره کل با اعلام این مطلب افزود: پس از کشف آبراهه عظیم در مرکز ایستگاه مترو در میدان امام حسین (ع)، (دروازه دولت) شهر اصفهان، طرح حفظ و نگهداری این آبراهه تاریخی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی و سازمان قطار شهری، شهرداری اصفهان قرار گرفت.

وی افزود: در این طرح کم نظیر که برای اولین بار در ایران صورت پذیرفته، طراحی بخشی از این آبراهه به طول 40 متر بگونه ای بوده که این آبراهه در محور سقف ایستگاه مترو قرارا داده شده و بر این اساس کارشناسان خبره، با اجرای طرحی جدید و مبتکرانه، اعم از شمع کوبی و اجرای کف بندی مناسب، سالن ایستگاه مترو را در محور زیرین این آبراهه اجراء نموده اند.

وی تصریح کرد: جهت حفاظت از این آبراهه زیبای دوران صفوی، طرح موجود پس از تکمیل، جهت بررسی خطرات احتمالی اعم از ریزش و موارد موجود به مدت بیش از 4 ماه به صورت شبانه روزی پایش و نظارت گردیده و پس از تثبیت وضعیت و اراده گزارش پایش، طرح در شورای فنی اداره کل به تصویب رسید.

اله یاری همچنین تصریح کرد: با اتمام طرح حفاظت و تثبیت آبراهه صفوی و پس از اتمام عملیات ساختمانی ایستگاه مترو، طرح زیبا سازی آبراهه صفوی در داخل سالن ایستگاه، توسط اداره کل میراث فرهنگی و سازمان قطار شهری به صورت مشترک اجراء و در معرض دید مسافران مترو قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است به دلیل قرار گرفتن شهر اصفهان در جلگه زاینده رود، حداقل از بیش از 5000 سال قبل، ایرانیان در فلات مرکزی ایران، شبکه های متنوع و پیچیده ای را جهت آبرسانی از زاینده رود  به تمامی نقاط باغ شهر اصفهان ابداع کرده اند که هر کدام از آنها نشانی از نبوغ فکری مردم ایران به شمار می رود.

 

انتهای پیام/

کد خبر 139504223