ارائه گزارش حفاظتی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان در اجلاس کمیته  میراث جهانی

با ارایه گزارش ادواری حفاظتی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان تدوین مدیریت جامع محوطه تاریخی شهر سوخته، بروز رسانی برنامه های اجرایی محوطه و زمانبندی برنامه ها و ارایه آن به کمیته میراث جهانی تا اول دسامبر 2017 مورد پذیرش قرار گرفت. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معاون میراث فرهنگی کشور که به منظور طرح پرونده های بیابان لوت و قنات ایرانی در اجلاس کمیته جهانی استانبول به سر می برد با اعلام این خبر گفت: روز گذشته در نشست بررسی وضعیت سایت های ثبت شده گزارش ادواری حفاظتی  دو اثر جهانی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان مورد تایید قرار گرفت. 

به گفته محمد حسن طالبیان در گزارش های ارایه شده طرح مدیریتی حفاظتي و یکپارچه و اقدامات صورت گرفته از سوی پایگاههای این دو اثر مطرح و به پرسش‌هاي اعضاي كميته ميراث جهاني يونسكو درخصوص وضعيت دو اثر  جهاني پاسخ داده شد 

پایش توسعه شهری، پروژه های مرمتی صورت گرفته، آسیب شناسی ایوان های مسجد جامع، انجام چهاردهمین و پانزدهمین کاوش های باستان شناسی  در شهر سوخته، مطالعات باستان شناسی در حریم پیشنهادی، راه اندازی مرکز اسناد و آزمایشگاه زیست باستان شناسی؛ حفاظت از سایت جهانی شهر سوخته به طور شبانه روزی بوسیله دوربین های پیشرفته مدار بسته، سازو کارهای کنترل بحران احتمالی، فاز بندی راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS  ، بهبود شرایط پایش، ظرفیت سازی، زیرساخت های گردشگری و .... از جمله موضوعات  مطرح شده در این گزارش  به شمار می رود. 

 چهلمین نشست کميته ميراث جهانی (یونسکو) به منظور بررسی آثار پیشنهادی و واجد شرایط از نقاط مختلف جهان هم اکنون در شهر استانبول ترکیه درحال برگزاری است . در این اجلاس قرار است پرونده های کویر لوت و قنات از کشورمان در کنار 25 اثر دیگر فرهنگی، طبیعی و ترکیبی مورد بررسی قرار گيرند.

هیات ایرانی با حضور احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو و به ریاست محمد حسن طالبیان معاون ميراث فرهنگی کشور، کارشناسان ملی و بین المللی و مسئولان تهیه پرونده های کویر لوت  به منظور دفاع از دو پرونده ایران در نشست کمیته میراث جهانی حضور دارند.

پرونده قنات ایرانی با در نظر گرفتن 6 معیار فرهنگی کمیته میراث جهانی شامل نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی،  تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی ،  نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی که مرحله مهمی از تاریخ بشر را نشان دهد ، نمونه برجسته‌ای از تعامل بین انسان و محیط زیست و  به طور مستقیم مرتبط با رویدادها یا سنت‌های زندگی، افکار و عقاید یا آثار هنری یا ادبی دارای اهمیت عالی جهانی باشد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

پرونده ثبت جهانی بیابان لوت نیز بر اساس معیار های VII و VIII از معیار های چهارگانه  طبیعی  که شامل نمونه برجسته از فرایندهای زیست محیطی و بیولوژیکی در تکامل و توسعه زمینی، اکوسیستم‌های ساحلی و دریایی و جوامع از گیاهان و حیوان‌ها و پدیده‌ای بی نظیر طبیعی با زمینه‌های استثنایی و زیباشناسی  مورد بررسی قرار خواهد گرفت 
بررسی این دو پرونده در فهرست میراث جهانی  امروز جمعه 25 تیر صورت خواهد گرفت. 

اجلاس کمیته میراث جهانی از 10 تا 20 جولای برابر با 20 تا 30 تیر ماه در استانبول ترکیه برگزار می شود. این کمیته  قرار است در اجلاس استانبول درخصوص جهاني‌شدن پرونده‌هاي 9 اثر طبيعي، 16اثر فرهنگي و 4سايت طبيعي- فرهنگي تصميم بگيرد.

انتهای پیام/

کد خبر 139504253