توسعه گردشگری با جمهوری آذربایجان در دستور کار است

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشورمان، آذربایجان را دارای دومین رتبه در میان کشورهایی دانست که شهروندان آن بیشترین سفر را به ایران دارند.
\n

 سلطانی فر که همراه با رئیس جمهور کشورمان در آذربایجان به سر می برد، گفت: پس از عراق مردم آذربایجان با یک میلیون گردشگر، بیشترین رفت و آمد را به ایران دارند که این موضوع سبب شده است تا دولت تمهیدات ویژه ای را برای ارائه خدمات به این گردشگران که عمده آنها گردشگران مذهبی هستند ارائه کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه عراق با یک میلیون و 600 هزار نفر گردشگر رتبه اول را در بین کشورهایی که مردم آن با هدف زیارت از اماکن مذهبی به ایران می آیند گفت: پس از عراق مردم آذربایجان نیز با انگیزه های مذهبی، زیارتی و بهداشتی درمانی به کشورمان سفر می کنند که این موضوع اهمیت فوق العاده ای برای کشورمان دارد. 

 سلطانی فر با اشاره به قرابت های فرهنگی و مذهبی دو کشور گفت: پیوند میان مردم ایران و آذربایجان دیرینه و ریشه در باورهای مذهبی و اشتراکات فرهنگی دارد گفت: از سوی ایران نیز رفت آمدها به آذربایجان افزایش داشته است و اکنون نزدیک به دویست هزار نفر از اتباع ایرانی نیز سالانه به این کشور سفر می کنند که دولت برای ساماندهی و ارائه خدمات بهتر و بهره برداری از این فضا و توسعه گردشگری برنامه ریزی های خاصی کرده است. 

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از اسنادی که در دیدار میان دکتر روحانی و همتای آذربایجانی اش امضا خواهد شد در خصوص گردشگری خواهد بود گفت: این سند در واقع برنامه اجرایی ساماندهی گردشگری میان دو کشور خواهد بود ضمن اینکه ماندگاری آذری ها در ایران را هم با ارائه تسهیلات و امکانات بیشتر در نظر خواهد گرفت. 

وی در ادامه گفت: تغییرات و شرایط امروز و گردشگری نوین نیازمند ارائه خدماتی است که در این زمینه در چند مناسبت مذاکراتی با وزیر گردشگری این کشور انجام شده و اراده جدی دو طرف بر این است که بتوانیم روابط را گسترش داده و ا زمحل ورود گردشگران بیشتر به کشورمان بخش های مختلف اقتصادی را فعال کنیم. 

 سلطانی فر در خصوص اهمیت این سفر گفت: علاوه بر مباحث اقتصادی که در این سفر مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت باید گفت که این مذاکرات در بالاترین سطح انجام شده و طرف آذری با همه ظرفیت و توان خود از رئیس جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده است و امیدواریم روابط رو به رشد دو طرف با استحکام و تعاملات بیش از پیش افزایش یابد.


انتهای پیام/

کد خبر 139505171