مراسم سمنوپزان در فهرست آثار ناملموس ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت مراسم سمنو پزان و آیین های وابسته به آن در فهرست آثار ناملموس ملی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مدیرکل این دستگاه ضمن اعلام این خبر تشریح کرد: سمنو در صدر اسلام وارد ایران شده است و به مرور زمان به شکل امروزی تکامل یافته است.
ابراهیم کریمی ادامه داد: سمنو در واقع نوعی حلوای شیرین محسوب می شود که شیرینی آن فقط از جوانه گندم بدست می آید و پخت این حلوا در شهرستان گرگان ، و غالبا به منظور برآورد حاجات و هنگام پخت آن مراسمات مذهبی و خواندن ادعیه صورت می گیرد.
وی افزود: علاوه بر جایگاه فرهنگی و غذایی سمنو این حلوا در طب سنتی ایرانیان به دلیل خواص آن جایگاه ویژه ای داشته و همچنین پخت  سمنو به دلیل نماد زایش و باروری گیاهان در فصل بهار جزئی جدایی ناپذیر سفره هفت سین در بین تمامی ایرانیان محسوب می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته میراث فرهنگی ناملموس(میراث معنوی) با عنوان سمنو پزان و آیین های وابسته به آن به شماره 1159 در 22 اسفندماه 1394 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139505195