بلوچستان، خاستگاه هنرهای دستی ظریف ایرانی

موزه فرش ایران این‌بار میزبان نمایشگاه دست‌بافته‌های بلوچ شده است.

به گزارش خبرنگار میراث آریا، نمایشگاه دست‌بافته‌های بلوچ شامل قالی، گلیم، خورجین و... است که برای اولین بار در  محل موزه فرش ایران، به‌مناسبت ایام فجر و سی‌ونهمین سال تأسیس موزه، به‌نمایش درآمده‌اند.

نسترن نیک‌نژاد، موزه‌دار موزه ملی فرش، در گفت‌وگو با میراث آریا می‌گوید: «این مجموعه ۲۸ قطعه‌ای شامل گلیم، سفره، قالیچه و خورجین است متعلق به قرن ۱۴ ق. قالی‌بافی در بلوچستان مشابه قالی‌بافی در سیستان است، با ذکر این نکته که تعدادی از طرح‌ها به قالی ترکمن شباهت دارد. از ویژگی‌های بافته‌های بلوچ که آن را از سایر بافته‌ها متمایز می‌کند، استفاده از رنگ‌های تیره و گرم مثل قرمز سماقی، شتری و... است؛  این بافته‌ها را عشایر بلوچ در ابعاد کوچک و سبک بافته‌اند و پشم به‌کاررفته در آن لطیف و درخشان است. نقوش دست‌بافته‌های بلوچ ذهنی و هندسی و گیاهی است که انعکاس‌دهنده فرهنگ و باورهای این منطقه است و از نظر فنی گره‌های به‌کاررفته در آن نامتقارن با رج‌شمارهای پایین است.»

او ازجمله آثار این نمایشگاه که نظر هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند به «سفره نان» اشاره می‌کند: «از این بافته ــ که یکی از انواع گلیم است با حاشیه مشکی و طرح ساده کرم‌رنگ در وسط آن ــ برای نگه‌داری نان استفاده می‌کردند؛ ازآنجاکه نان در فرهنگ عشایر بلوچ تشکیل‌دهنده غذای اصلی است، نزد مردمان این منطقه از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است.»

«نوار سرپلاسی» از دیگر آثار متمایز این نمایشگاه است؛ نیک‌نژاد در مورد این نوار چنین توضیح می‌دهد: «از این نوار با طرح‌های راه‌راه رنگی به‌عنوان پرده‌ای برای جدا کردن فضای داخل از خارج چادر استفاده می‌کردند.»

خورجین‌ها نیز با الهام از طرح گلیم‌ها و فرش‌ها بافته شده‌اند و رنگ‌های تیره و گرم به‌کاررفته در آن‌ها نظر هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کنند.

نیک‌نژاد در ادامه می‌گوید: «این منطقه خاستگاه هنرهای دستی ظریف ایرانی است و سوزن‌دوزی آن شهرت فراوان دارد. علاوه‌برآن، صنایع‌دستی دیگری نظیر پشتی و قالی‌بافی، خورجین‌بافی، سیاه‌چادر و... از هنرهایی هستند که به‌دست هنرمندان این خطه به زیبایی خاصی بافته می‌شوند.»

او اضافه می‌کند: «تاکنون استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه شده و بعد از پایان نمایشگاه این آثار به آرشیو موزه بازگردانده خواهند شد، و ما امیدواریم که در آینده باز هم بتوانیم آثار دیگری از این‌دست به‌نمایش بگذاریم.»

نمایشگاه دست‌بافته‌های بلوچ تا ۱۵ اسفند در موزه فرش ایران برپاست.

انتهای پیام/

کد خبر 1395121128