چاقوی زنجان آلت قتاله نیست، چاقوی مهربانی است/ مسیر ثبت جهانی بازار تاریخی زنجان هموار شود

زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عصر امروز چهارشنبه 20 اردیبهشت 96، در نشستی که در سالن اجتماعات پارک بانوان شهر زنجان برگزار شد، با سمن‌های استان زنجان دیدار کرد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، یحیی رحمتی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان، در این نشست، گفت: «رویکرد خوب احمدی‌پور در ارتباط و تعامل با سمن‌ها بود که باعث شد ما از مشکلات و مسائل این حوزه آگاه شویم.»

رحمتی تصریح کرد: «زنجان در هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آثار بی‌نظیری دارد. اگر بگوییم جزو پنج استان برتر در حوزه تولید و صادرات صنایع‌دستی هستیم اغراق نکرده‌ایم.»

در ادامه این نشست، سمن‌های استان زنجان نیز مسائل و مطالب موردنظر خود را با معاون رئیس‌جمهوری مطرح کردند.

محمود صابری، رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری استان زنجان، گفت: «انجمن دفاتر خدمات‌مسافرتی زنجان هشت سال است که با زحمات بسیار زیادی ایستادگی کرده است. کارهای بسیار زیادی صورت گرفته اما باید مشکلات را هم گفت.»

رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری استان زنجان تصریح کرد: «معضل بزرگ ما در ارتباط با اداره دارایی است که همچنان پابرجاست. معافیت 50‌درصدی صنعت گردشگری را 100‌درصدی کنند، چراکه این صنعت ارز وارد کشور می‌کند. پشتیبانی از دفاتر خدمات گردشگری یکی دیگر از خواسته‌های ماست، مورد سوم موازی‌کاری‌هایی است که در حوزه گردشگری وجود دارد. تمام واحدهای اداری آژانس‌دار شده‌اند. هیچ برخوردی با این افراد نمی‌شود. با وجود متولی در این بخش، چرا ادارات دیگر باید واحد گردشگری داشته باشند؟»

صابری ادامه داد: «موضوع دیگر گردشگری سلامت است. ما می‌توانیم خدمات خوبی در این زمینه عرضه کنیم. ورود گردشگر سلامت در استان زنجان انحصاری است و دفاتر نمی‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند. عرضه بیش‌ازاندازه مجوز هم یکی دیگر ار معضلات این بخش است؛ آیا این موضوع نیاز به تخصص ندارد؟ لازم است که ما براساس یک سری دستورالعمل این مجوزها را صادر کنیم.»

رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری استان زنجان افزود: «از مدیرکل استان به‌دلیل حمایت‌هایی که از ما داشته تشکر می‌کنیم، اما لازم است که اختیارات بیشتری به مدیران‌کل استانی تفویض شود.»

داوود بیگدلی، مدیرعامل شرکت تعاونی چاقوسازان زنجان، هم در این جلسه گفت: «بیمه هنرمندان یکی از مشکلات بزرگ ماست. لازم است تصویب قانونی برای بیمه‌شدگان صنایع‌دستی به‌طور جدی پیگیری شود. همچنین ارائه نشدن تسهیلات با بهره کم یکی دیگر از مشکلات ماست.»

مدیرعامل شرکت تعاونی چاقوسازان زنجان تصریح کرد: «قانون مصوبی در مورد صنایع‌دستی نداریم. ایجاد بازار فروش هم یکی دیگر از موارد است؛ ما با وجود این‌همه آثار و هنرمندان صنایع‌دستی، بازار فروش نداریم. بازارهای کشورهای مجاور بازارهای ایدئالی برای ماست، اما در بخش گمرک مشکلاتی برای ما وجود دارد و همکاری مناسب صورت نمی‌گیرد. چاقوهای ما آلت قتاله نیستند، چاقوی مهربانی هستند که هنرمندان آن‌ها را می‌سازند.»

بیگدلی افزود: «برای تشکیل اتحادیه‌های جدید، قانونی وجود ندارد که این افراد به آن مراجعه کنند.»

علی‌اصغر امینیان، عضو هئیت‌امنای بازار تاریخی زنجان، هم در این نشست گفت: «هفت سال است که انجمن بازار تاریخی زنجان تشکیل شده است. این بازار بیش از 1100 مغازه فعال دارد. مسیر ثبت‌جهانی این بازار تاریخی لازم است که هموار شود. ایجاد پیاده‌راه در این بازار تاریخی هم لازم است در دستورکار قرار بگیرد.»

بیوک موسوی، معاون سیاسی‌اجتماعی استانداری زنجان، گفت: «حضور حداکثری در انتخابات 29 اردیبهشت 96، یک روز به‌یادماندنی را در تاریخ کشورمان رقم خواهد زد.»

انتهای پیام/

کد خبر 139602204