مسگری تنها به مردان تعلق ندارد

یک هنرمند زن مسگر معتقد است: «زنان هم می‌توانند در زمینه مس و هنر مسگری فعالیت کنند و این رشته تنها به مردان اختصاص ندارد.»

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، معصومه اسماعیلی هنرمند زنجانی است که در زمینه مس فعالیت می‌کند و به بیست و نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی آمده است.

او در پاسخ به این که چه تفاوتی میان مس زنجان با اصفهان یا کرمان وجود دارد گفت: «ما مواد اولیه خود را از اصفهان تهیه می‌کنیم اما کار ما باکیفیت‌تر است به همین خاطر، مس زنجان، گران‌تر از اصفهان است.»

اسماعیلی به مراحل ساخت ظروف مسی اشاره و بیان کرد: «مس خام به شکل براده است ما آن را ورقه‌ورقه می‌کنیم. ورق‌ها را به شکل و قالب دلخواه درمی‌آوریم. حرارت می‌دهیم و بعد آن را پرداخت می‌کنیم.»

این هنرمند فعال در زمینه مس در پاسخ به این که آیا مسگری، هنری مردانه نیست گفت: «زن‌ها هم می‌توانند مسگری کنند. ابتدا من به این هنر- صنعت علاقه‌مند شدم و بعد برادرانم به این کار روی آوردند. پس مسگری، تنها به مردان تعلق ندارد.»

اسماعیلی به خوبی‌ها و بدی‌های بیست و نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و دومین نمایشگاه عیدانه اشاره و بیان کرد: «این که فضایی وجود داشته باشد تا هنرمندان و تولیدکنندگان کارهاشان را ارائه کنند، خوب است اما باید تبلیغات کافی و اطلاع‌رسانی بموقع برای آن وجود داشته باشد وگرنه تاثیری که باید و شاید را نمی‌گذارد.»

انتهای پیام/

کد خبر 139612182