شیوه‌ اجرای طاق‌های خشتی بدون قالب (بداهه) در خراسان بزرگ ثبت ملی شد

در جلسه بررسی پرونده‌های پیشنهادی برای ثبت در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس «شیوه‌ی اجرای طاق‌های خشتی بدون قالب (بداهه) در خراسان بزرگ» به ثبت رسید.

به گزارش میراث آریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «شیوه‌ی اجرای طاق‌های خشتی بدون قالب (بداهه) در خراسان بزرگ» در فهرست ملی میراث‌ فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.
این پرونده که با تلاش مهدی فلاح صفا، بهناز مترجم و پویا خزايلی به ثبت رسید، اقدامی در جهت حفاظت و پاسداری از شیوه‌ی اجرای طاق‌های خشتی بدون قالب است. گستره‌ی جغرافیایی موضوع مورد نظر فراتر از یک استان است  و می‌توان گفت این شیوه‌های ساخت در شهرها و روستاهای کویر و حاشیه‌ کویر هر کجا که معماری خشتی راه پیدا کرده به شکلی وجود داشته است.
ضرورت ثبت این موضوع از آنجا مطرح شد که در سال‌های اخیر با تغییر در شیوه‌های معماری، سیر انتقال دانش بومی ساخت دچار اختلال شده است. آخرین کسانی که این شیوه‌ها را به خاطر دارند استاد‌ کارهایی هستند که بدون داشتن شاگردی پیر می‌شوند. دانشی که به طور طبیعی خود را از نسلی به نسل دیگر می‌رساند و تکامل میافت، در معرض فراموشی‌ست.
امید که ثبت این عنوان در کنار دیگر تلاش ها، راهی باشد برای حفظ و زنده سازی داشته‌هایی که ما وارثان آنیم.

انتهای پیام/

کد خبر 1397110328

برچسب‌ها