بمب ساعتی زیر پای رژیم صهیونیستی

یک کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر اینکه سوری‌ها معتقدند مناطق اشغالی جولان باید از طریق مذاکره سیاسی یا از طریق نظامی آزاد شود، اظهار کرد:‌ امروز آتشی زیر خاکستر جولان وجود دارد و هر آن ممکن است که حزب الله لبنان با طراحی و هماهنگی ارتش سوریه خیز بردارند و ارتفاعات جولان را بازپس‌بگیرند.

به گزارش میراث آریا، سید هادی سید افقهی با اشاره به اهمیت راهبردی منطقه‌ی جولان خاطر نشان کرد: به طور کلی مناطقی که در ارتفاعات قرار دارند مناطق سوق‌الجیشی نامیده می‌شوند چراکه این مناطق به دلیل ارتفاعی که دارند نسبت به مناطق اطراف خود اشراف دارند و می‌توانند تمام تحرکات خودی و و غیر خودی را تحت نظر داشته باشند؛ بر همین اساس ارتفاعات جولان نیز از اهمیت راهبردی بسیاری برخوردار است چراکه به سه نقطه پایتخت و داخل سوریه، شمال فلسطین اشغالی و همچنین مناطقی از لبنان اشراف دارد.

وی افزود: جولان علاوه بر موقعیت جغرافیایی برتر، منطقه‌ای بسیار غنی از لحاظ منابع آبی و همچنین معدنی است؛ این منطقه در حوزه گردشگری نیز جاذبه‌های بسیاری دارد.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه به ارائه تحلیلی از وضعیت منطقه جولان پرداخت و گفت: الان جولان به ۲ بخش تقسیم شده است؛ رژیم صهیونسیتی بخش مهم آن را پس از جنگ اعراب و اسرائیل تحت اختیار خود نگه داشت و امروز تنها بخشی از جولان در اختیار سوریه است و ساکنان آن عمدتاً سوری‌های دروزی (طایفه‌ای مذهبی که به آنها «موحدون» نیز گفته می‌شود) هستند.

ساکنان مناطق اشغالی جولان همچنان خود را سوری می‌دانند و علیه رژیم صهیونسیتی شعار می‌دهند
افقهی با اشاره به تحت اشغال بودن بلندی‌های جولان پس از جنگ‌های اعراب با اسرائیل در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ اظهار کرد: با وجود اینکه سال‌های زیادی است که بخش عمده بلندی‌های جولان در اشغال رژیم صهیونسیتی است اما ساکنان آن همچنان خود را سوری می‌دانند و هر ساله تظاهرت می‌کنند و پرچم سوریه را در دست می‌گیرند و علیه رژیم صهیونسیتی شعار می‌دهند.

مهمترین علت خودداری سوریه از اقدام نظامی در بازپس‌گیری جولان، بحث توانمندی سوری‌ها و فرجام این جنگ است
وی همچنین درباره علت خوداری سوری‌ها از انجام اقدامی جدی در بازپس‌گیری کامل منطقه جولان از رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرد: مهمترین علت خودداری سوریه از اقدام نظامی در بازپس‌گیری جولان، بحث توانمندی سوری‌ها و فرجام این جنگ است؛ متاسفانه در ماجرای جولان سوریه تنها مانده است؛ در جنگ سال ۱۹۶۷ سوریه در کنار مصر بود ولی سایر کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس خیانت کردند و به سوریه کمک نکردند.

دیپلمات پیشین ایران در لبنان با تاکید بر اینکه طبق توافقات بین‌المللی ارتفاعات جولان متعلق به سوریه است و سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیه عرب و همچنین سازمان همکاری‌های اسلامی این موضوع را قبول دارند، افزود: با این حال امروز تقریباً تمام قدرت‌های بزرگ دنیا حتی روسیه از پیش از فروپاشی جماهیر شوروی تاکنون، پشت اسرائیل ایستاده‌اند. درست است که سوریه از گذشته به بلوک شرق تمایل نشان می‌داد و با اتحادیه جماهیر شوروی و روسیه امروز روابط خوبی دارد ولی هیچ گاه پوتین یا قبلاً رهبران پیشین جماهیر شوروی حاضر نبودند که پشت اسرائیل را خالی کنند و از سوریه حمایت کنند.

سوری‌ها امروز را زمان مناسبی برای بازپس‌گیری جولان نمی‌دانند
افقهی با بیان اینکه «سوری‌ها امروز را زمان مناسبی برای بازپس‌گیری جولان نمی‌دانند»، اظهار کرد: سوری‌ها می‌گویند الان زمان مناسبی نیست؛ آنها می‌گویند که عجله‌ای هم برای باز پس گیری ندارند چراکه هیچ زمین و خاک اشغال شده‌ای، اشغال شده باقی نمی‌ماند؛ این قاعده کلی است که به آن عمل می‌کنند اما با این وجود در حال انجام چندین اقدام هستند.

سوری‌ها برای بازپس‌گیری جولان درحال پیگیری حقوقی هستند
وی ادامه داد: سوری‌ها برای بازپس‌گیری جولان درحال پیگیری حقوقی موضوع با استفاده از قوانین بین‌المللی و انجام اقداماتی دیپلماتیک هستند؛ امروز دنیا قبول دارد که این سرزمین اشغال شده است. گرچه ترامپ دو سال پیش بر خلاف تمام قطعنامه‌ها و قوانین بین‌المللی به فلسطین اشغالی رفت و اعلام کرد که جولان از این پس به خاک اسرائیل ملحق می‌شود و حتی در نقشه‌های جدیدی که از سوی رژیم صهیونسیتی منتشر شده، ارتفاعات اشغالی جولان به اسرائیل ملحق شده است، اما دنیا این موضوع را قبول نکرد و در تمام سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای این حرکت محکوم شد چراکه آمریکا حق و صلاحیت قانونی برای این کار را ندارد.

سوری‌ها معتقدند مناطق اشغالی جولان باید از طریق مذاکره سیاسی یا از طریق نظامی بازپس‌گیری شود
این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر اینکه سوری‌ها معتقدند مناطق اشغالی جولان باید از طریق مذاکره سیاسی و یا از طریق نظامی باز پس‌گیری شود، گفت: سوری ها فعلاً در مرحله مبارزه سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی هستند. یکی دیگر از احتمالاتی که در این زمینه وجود دارد این است که روزی از طریق مذاکره اسرائیل و سوریه یا از طریق قطعنامه‌های شورای امنیت وضعیت مناطق اشغالی جولان مشخص شود.

سوریه هیچ‌گاه زیر بار روابط صلح با اسرائیل نرفته است
افقهی افزود: اگر سوریه صلح و عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی را بپذیرد و آمریکایی‌ها نیز به این نتیجه برسند که سوریه دیگر خطری برای اسرائیل ندارد، ممکن است خودشان قطعنامه‌ای به شورای امنیت ببرند و مانند معاهده کمپ دیوید (معاهده‌ای که میان پادشاه مصر و نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۹۷۸ به امضا رسید و منجر به باز پس گیری بخش عمده‌ای از صحرای سینای مصر در قبال برقراری روابط دوستانه و روابط کامل دیپلماتیک میان دو طرف شد) و توافقنامه وادی عربه (پیمان صلح بین پادشاهی اردن هاشمی و رژیم صهیونیستی که به منظور عادی سازی روابط و صلح بین اسرائیل و اردن در سال ۱۹۹۴ به امضا رسید) توافق‌نامه‌ای میان سوریه و رژیم صهیونیستی برقرار کنند. البته باید یادآور شد که سوریه نه در زمان مرحوم حافظ اسد و نه در زمان فرزند او بشار اسد رئیس‌جمهور کنونی این کشور هیچ‌گاه زیر بار روابط صلح با اسرائیل نرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید:
مهم‌ترین توافق‌ها و طرح‌های صلح میان کشورهای عربی و اسرائیل
هر آن ممکن است که حزب الله لبنان با طراحی و هماهنگی ارتش سوریه برای بازپس‌گیری جولان خیز بردارند
وی در ادامه با بیان اینکه «امروز آتشی زیر خاکستر جولان وجود دارد و هر آن ممکن است که حزب الله لبنان با طراحی و هماهنگی ارتش سوریه خیز بردارند و ارتفاعات جولان را بازپس‌گیری کنند»، به نقش نیروهای جبهه مقاومت در بازپس‌گیری جولان اشاره و خاطر نشان کرد: شکل دیگر مبارزه برای بازپس‌گیری جولان، تقویت جبهه مقاومت است؛ هر از چندگاهی می‌شنویم رژیم صهیونسیتی ارتفاعات جولان را مورد حمله نظامی قرار می‌دهد چون می‌داند آتشی زیر خاکستر است و هر آن ممکن است که حزب الله لبنان با طراحی و هماهنگی ارتش سوریه خیز بردارند و ارتفاعات جولان را باز پس بگیرد؛ لذا جنب و جوش و آتشی زیر خاکستر در ارتفاعات جولان وجود دارد و عماد مغنیه (از فرماندهان حزب‌الله لبنان که در سال ۲۰۰۸ به شهادت رسید) نیز در همین راستا فعالیت می‌کرد. یکی از گزینه‌های مهم و مورد توجه شهید سلیمانی (فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در سال ۱۳۹۸ به شهادت رسید) در محور مقاومت نیز موضوع جولان بود.

این دیپلمات پیشین با تاکید بر اینکه ارتفاعات جولان مانند یک بمب ساعتی زیر رژیم صهیونیستی است، ادامه داد: شهید سمیر قنطار (از اعضای لبنانی سازمان آزادی‌بخش فلسطین که در سال ۲۰۱۵ به شهادت رسید) خودش حدود ۳۰ سال در زندان‌های رژیم صهیونسیتی بود بلافاصله بعد از آزادی روانه ارتفاعات جولان شد و در آنجا تشکیلاتی چریکی برای بازپس‌گیری جولان به راه انداخت. این را اسرائیلی‌ها به خوبی می‌دانند که ارتفاعات جولان مانند یک بمب ساعتی است که ممکن است هر لحظه زیر پای‌شان منفجر شود اما زمان و چگونگی آن بستگی به محاسبات نظانی و امنیتی دارد.

سوریه هنوز درگیر نبرد در داخل قلمروی خودش است
افقهی یادآور شد: سوریه هنوز درگیر نبرد در داخل قلمروی خودش است و بیش از دوازده سال است که توان اصلی نیروهای مسلح و بودجه و امکانات خود را برای مبارزه با تروریسم داخلی و جلوگیری از تقسیم و تجزیه تمامیت ارضی خرج کرده است و با وجود همه فشارهایی که آمریکا تحت عنوان قانون سزار (تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه حکومت بشار اسد) بر سوریه وارد کرده، دمشق در تحقق اهداف خود تا حد زیادی در این راه موفق بوده است .

در این زمینه بیشتر بخوانید:
قانون "سزار" علیه سوریه امروز اجرایی می‌شود/ خط و نشان واشنگتن برای دمشق
آمریکا: تحریم‌های قانون "سزار" مرحله اول طرح ما علیه نظام اسد است
امروز شرایط نظامی و اقتصادی و شرایط روانی جامعه سوریه ایحاب نمی‌کند که این کشور وارد جنگ با رژیم صهیونسیتی شود
وی تاکید کرد: اگر شرایطی پیش بیاید که محور مقاومت آن‌چنان قوی شود و فعالیت‌های خود را هماهنگ کنند و رژیم صهیونیستی نیز در داخل آن‌چنان درگیر مشکلات عدیده شود و تحولات دیگری در منطقه به نفع محور مقاومت رخ دهد، زمینه برای کمک به سوریه برای بازپس‌گیری ارتفاعات جولان فراهم می‌شود.

این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر اینکه امکان ندارد هیچ مردم تحت اشغالی آرام بنشینند و دست از اعتراض بردارند، گفت: تصور می‌کنم که الان صحبت از حمله مستقیم سوریه خیلی بعید است اما تظاهرات و اعتراضات مردم تحت اشغال سوریه در ارتفاعات جولان ادامه دارد و این اعتراضات در مناسبت‌های مختلف انجام می‌شود و در هر اعتراض نیز تعدادی به شهادت می‌رسند و عده‌ای به اسارت رژیم صهیونیستی درمی‌آیند.

در حال حاضر محور مقاومت نمی‌خواهد جبهه‌ای جدید ایجاد کند
افقهی با بیان اینکه «در حال حاضر محور مقاومت نمی‌خواهد جبهه‌ای جدید ایجاد کند»، ادامه داد: الان نواری از شمال و شمال غرب سوریه تحت اشغال نیروهای ترکیه و تندروهایی نظیر تروریست‌های جبهه‌النصره و دیگر گروه‌های مورد حمایت ترکیه است و سوریه در استان ادلب برای مقابله با باقی‌مانده این تروریست‌ها با ترکیه درگیر است. از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا هنوز در شمال شرق سوریه حضور دارد و سازمان‌های تروریستی که آمریکا تأسیس کرده و آموزش داده است هم هستند؛ بنابراین سوریه که در حال حاضر در دو جبهه درحال جنگ داخلی است و با تحریم‌های خارجی نیز دست و پنجه نرم می‌کند، سخت است که در یک جبهه ثالثی که بسیار قوی و خطرناک است و آمریکا، روس‌ها، ناتو و کشورهای جنوب خلیج فارس را شامل می‌شود، قرار بگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 14001127761417

برچسب‌ها