ایران زیبا، وطن اجدادی ماست

مدیرعامل خبرگزاری ملی تاجیکستان (خاور) گفت: ایران بسیار زیبا و وطن اجدادی ما است، رشد و پیشرفت آن مایه خرسندی مردم تاجیکستان است.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، روز دوشنبه  ۹ آبان ۱۴۰۱ با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئتی متشکل از مقام‌های رسمی، فرهنگی و جمعی از هنرمندان ایرانی در شهرهای دوشنبه، خجند و باختر گشایش یافت.

رونمایی از آلبوم ۲۴ اثر نفیس خوشنویسی استاد تیموری، نمایش فیلم‌های سینمایی ایران از جمله پسران دریا، عماد و توبا و جهان پهلوان تختی در قالب هفته فیلم ایران ویژه برنامه هایی است که برای این رویداد فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.

در هفته فرهنگی ایران تاجیکستان با حضور شاعران و ادیبان، گروه‌های شاهنامه‌خوان و نقالی، پهلوانان زورخانه‌ای، موسیقی و هنرمندان تجسمی و صنایع‌دستی تلاش می‌شود، گوشه‌ای از فرهنگ و هنر کشورمان به نمایش گذاشته شود.

سعیدعلی صدیق مدیرعامل خبرگزاری ملی تاجیکستان (خاور) در حاشیه این مراسم اشاره به برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در تهران در مهرماه ۱۴۰۱، بیان کرد: در این رویداد وزیران فرهنگی هر دو دولت توافقاتی برای توسعه همکاری فرهنگی‌ انجام دادند که قطعا توسعه روابط گردشگری و حتی اقتصادی را هم به همراه خواهد داشت.

او افزود: در سفر به تهران برای شرکت در اجلاس خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) و دیدار با مدیرعامل ایرنا (علی نادری) قرار گذاشتیم توافق‌نامه همکاری در چهارچوب اهداف هر دو دولت تاجیکستان و ایران امضا کنیم، این همکاری‌های رسانه‌ای می‌تواند در چارچوب معرفی و تبلیغ جاذبه‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی باشد که جزو اشتراکات فرهنگی ایران و تاجیکستان است.

مدیرعامل خبرگزاری ملی تاجیکستان (خاور) گفت: رسانه‌ها از مکتوب و آنلاین تا رادیو و تلویزیون‌ها می‌توانند جاذبه‌های گردشگری کشورشان را به مردم خود معرفی کنند؛ ملت تاجیکستان و ایران تاریخ و فرهنگ مشترک دارند، زبان فارسی که مردم دو کشور صحبت می‌کنند، تقویت‌کننده این ارتباط است.

صدیق گفت: توسعه ریلی، خطوط هوایی و راه‌های جاده‌ای میان دو کشور به توسعه گردشگری و ارزان‌سازی سفر برای هر دو ملت کمک شایانی می‌کند. هر اندازه که راه‌ها باز شود و آمد و رفت‌ها گسترش یابد، به توسعه روابط فرهنگی، اقتصادی ملت‌های تاجیکستان و ایران کمک می‌کند.

مدیرعامل خبرگزاری خاور تصریح کرد: ایران بسیار زیبا و وطن اجدادی ما است، مردم ایران همزبانان ما هستند. پیش از سفر به تهران که برای اجلاس خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) رفتم، سفرهای زیادی به شهرهای مختلف ایران داشتم، رشد و پیشرفت ایران مایه خرسندی مردم تاجیکستان است.

انتهای پیام/

کد خبر 1401081062289

برچسب‌ها