پوشش محوطه شهریئری در حال انجام است/ پرداخت تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی اردبیل

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل در برنامه رادیو اردبیل حفاظت از آثار فرهنگی را با همراهی و همکاری مردم، انجمن‌های میراث‌فرهنگی و نهادهای امنیتی ممکن دانست.

به‌گزارش میراث‌آریا و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، فردین عینی 15 آذرماه 1401 در برنامه رادیو اردبیل گفت: با توجه به تعدد آثار فرهنگی و تاریخی در سطح استان و کمبود منابع و نیروی انسانی در اداره‌کل میراث‌فرهنگی، حفاظت از این آثار تنها با همراهی مردم، انجمن‌های میراث‌فرهنگی و نهادهای امنیتی ممکن است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: یکی از برنامه‌های ما برای حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی استان ثبت ملی آنها است چرا که پس از ثبت ملی شرایط قانونی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی راحت‌تر می‌شود.

او در پاسخ به سوالی در مورد محوطه تاریخی شهریئری تاکید کرد: محوطه تاریخی شهر یئری به پایگاه ملی تبدیل شده و پروژه پوشش این مجموعه در حال اتمام است که در ادامه نیز با تبدیل این مجموعه به سایت موزه شرایط حفظ و نگهداری آن و حتی شرایط بازدید عمومی بهبود پیدا می‌کند.

عینی ادامه داد: استان اردبیل با داشتن آثار مهم تاریخی و میراث ثبت جهانی در چهارگوشه خود جاذبه مهمی در این حوزه برای گردشگران دارد و سعی می‌کنیم با سامان‌دهی سایر آثار جاذبه‌های بیشتری را ایجاد کنیم.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل با اشاره به سایر جاذبه‌های گردشگری استان، گفت: جاذبه‌های گردشگری استان در سال‌های اخیر از تک بعدی خارج شده و جاذبه‌های جدیدی مثل پل‌های معلق، پیست‌های اسکی و مناطق نمونه گردشگری در استان ایجاد شده‌اند که در ماندگاری بیشتر مسافر تاثیرگذار هستند.

او در مورد صنایع‌دستی استان نیز افزود: شهرهای ملی عنبران و اصلاندوز به عنوان شهر ملی گلیم و ورنی به تازگی با تشکیل دبیرخانه کار خود را به شکل جدی آغاز کرده‌اند و علاوه بر آن ما در حوزه صنایع‌دستی با پرداخت تسهیلات گسترده به صورت فردی و کارگاهی و ارائه آموزش در همه شهرستان‌ها به دنبال توانمندسازی مردم و علاقه‌مندان به صنایع‌دستی هستیم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 1401091629264

برچسب‌ها