نخستین کتاب سفالی برجسته جهان در نمایشگاه ملی صنایع‌دستی رونمایی می‌شود

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خوزستان گفت: رونمایی از کتاب سفالی برجسته جهان با عنوان «رباعیات خیام» در کنار برگزاری کارگاه‌های تخصصی، از بخش‌های متنتوع غرفه خوزستان در سی‌وششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران خواهد بود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، شکرالله قاسمی دوشنبه 17 بهمن‌ماه 1401 با اشاره به حضور 14 هنرمند و صنعتگر  خوزستانی در سی‌وششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران گفت: کپوبافی دزفول، احرامی‌بافی شوشتر، بوریابافی رُفیع، دست‌بافته‌های عشایری اندیکا و مینای صبی اهواز به عنوان شهرهای ملی در حوزه صنایع‌دستی و در قالب هفت غرفه شاهد معرفی بخشی از هنر دستان صنعتگران خوزستانی خواهد بود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خوزستان افزود: در کنار معرفی هنرهای ملی این شهرها، گلیم و سفال شهرستان ایذه و حصیر شادگان نیز دارای آثار متنوعی در رویداد نمایشگاهی امسال خواهد بود، تلاش ما بر این است ضمن معرفی این آثار، به‌زودی با تشکیل دو پرونده جدید، ایذه و شادگان را نیز به عنوان شهرهای ملی، به ترتیب در رشته‌های گلیم‌بافی و حصیربافی، معرفی و به یاری خدا به ثبت برسانیم.

او ادامه داد: جدا از برگزاری کارگاه مینای صبی اهواز و خراطی دزفول، در بخش معرفی آثار فاخر، از 56 اثر صنایع‌دستی که سال گذشته موفق به کسب نشان ملی شدند نیز رونمایی خواهد شد. همچنین رونمایی از کتاب سفالی خیام، به‌عنوان یک اثر تلفیقی از هنرهای سفال‌گری، میناکاری، تذهیب، خوشنویسی، چهره‌نگاری و ادبیات، بخش دیگری از هنرنمایی صنعتگران حوزه صنایع‌دستی خوزستان خواهد بود.

قاسمی ضمن اشاره به این موضوع که این کتاب سفالی، نتیجه فعالیت هنرمندانه یک زوج خوزستانی است، تصریح کرد: 140 رباعی حکیم عمر خیام در قالب نقش کوزه و تابلو خشتی، نتیجه پنج سال فعالیت شبانه‌روزی سیدمهدی موسوی و فاطمه آورند است که دیدن این نقوش سفالی در نمایشگاه امسال خالی از لطف نخواهد بود.

سی‌وششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران هم‌زمان با شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از ۱۸ تا ۲۱ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14011117478457

برچسب‌ها