بررسی مردم‌شناختی آیین‌های گذار در چابهار / ثبت‌و‌ضبط فرهنگ و آیین ایران

آیین‌ها سه مرحله اصلی گذار بوده و در کنار آن مراسم عید قربان، به عنوان یک گذر در میانه زندگی فرد در شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان در طرح مردم‌شناختی آیین‌های گذار بررسی شد که گامی در راستای ثبت‌و‌ضبط فرهنگ و آیین ایران است.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌ نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،  نازنین نوری‌نژاد مجری طرح و کارشناس پژوهشکده مردم‌شناسی در نشست گزارش به همکار طرح «بررسی مردم‌شناختی آیین‌های گذار: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار» گفت: آیین گذار یا تشرف، مراحل مهم یا نقطه‌های عطف تأثیرگذار در زندگی آدمی است که دارای مفاهیم دینی و روانی خاصی بوده و همراه با مناسک و مراسم آیینی ویژه‌ای که نشانگر باز آفرینی تلویحی آفرینش به شمار می‌آید، همراه است و برای فرد هویت تازه‌ای در میان گروه جدید ایجاد می‌کند.

او با بیان‌اینکه این مناسک، آیین‌های مربوط به سه مرحله اساسی تولد یا آغاز دوران کودکی، مرحله بزرگسالی و بلوغ و ازدواج و پس از آن مرگ را شامل می‌شود، افزود: در میان اقوام مختلف ایرانی از گذشته تا کنون، مراسمی که بیانگر گذار یک فرد از مرحله‌ای به مرحله دیگر زندگی است به شیوه‌های گوناگون و بر اساس کهن الگو‌ها برگزار می‌شود.

این پژوهشگر اظهار کرد: نماد و نشانه‌ها در آیین که به شکل‌های گوناگونی تجلی یافته بر اساس ساختار ذهن آدمی است که براساس ناخودآگاه جمعی شکل گرفته و بن‌مایه‌های مشترکی دارد.

نوری‌نژاد گفت: در این پژوهش، آیین‌های سه مرحله اصلی گذار و در کنار آن مراسم عید قربان، به عنوان یک گذر در میانه زندگی فرد، در شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان بررسی شده که گامی در راستای ثبت‌و‌ضبط فرهنگ و آیین ایران است.

او افزود: در این نشست همچنین به کارکرد‌های برخی آداب و رسوم و آیین‌های انجام شده در هر یک از مراحل گذار (تولد، بلوغ و ازدواج و مرگ) پرداخته شده است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14011125330843

برچسب‌ها