صنایع‌دستی ایران پل ارتباط فرهنگی در خاورمیانه است

رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی آثار صنایع‌دستی ایران را پل ارتباط فرهنگی در خاورمیانه توصیف کرد و گفت: هفتمین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر زیرساخت‌های مورد نیاز را برای رشد کمی و توسعه کیفی صنایع‌دستی ایران فراهم می‌کند.

به گزارش میراث آریا، سعد القدومی در پیامی به مناسبت برگزاری هفتمین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر ایران گفت: پرداختن به صنایع‌دستی به عنوان گنج لایزال در هر شکل و در هر زمانی مفید و بلکه ضروری است. این جشنواره رویدادی است که به خوبی به این مهم توجه دارد و یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند زیرساخت های مورد نیاز را برای رشد کمی و توسعه کیفی صنایع دستی ایران فراهم آورد.

رئیس شورای صنایع دستی جهانی (WCC) خاطرنشان کرد: صنایع‌دستی قلب تپنده حیات بشری است که از میان اعصار و هزاره‌ها عبور کرده و در هر منزلگاهی نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعیف خویش را اصلاح کرده و یکی از مهمترین شاخصه‌های فرهنگی تمام اقوام و سرزمین‌ها به شمار می آید.

هفتمین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر با عنوان سرو سیمین ۷ با دبیری سیدمرتضی عمادی از ۲۶ بهمن تا ۴ اسفند در محل موزه ملی ایران برگزار می‌شود. شش دوره از این جشنواره به صورت ملی برگزار شده و امسال برای اولین بار به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

در حاشیه این رویداد هنری، سیزده کارگاه آموزشی با حضور مدرسان ایرانی و خارجی در دو بخش ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود و هر روز یکی از هنرمندان پیشکسوت این حوزه به عنوان رئیس افتخاری ضمن بازدید از آثار نمایشگاه یک اصله نهال سرو در محوطه موزه ملی ایران غرس می‌کند.

در روز اختتامیه ٧ سرو سیمین به برگزیدگان اعطا می‌شود. بر اساس انتخاب هیات داوران ۴ سرو سیمین به آثار ملی و داخلی و سه سرو سیمین هم به آثار هنرمندان خارجی اعطا خواهد شد. همچنین در بخش ویژه جشنواره نیز ٢ جایزه به آثار بخش میراث ناملموس یک سرو سیمین به رویش دوباره (تداوم هنر در نسل‌های خانواده) و همچنین ترنج سیمین به یک بانوی برگزیده حوزه صنایع‌دستی اعطا می‌شود.

اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی فجر عصر پنجشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۱ با معرفی برگزیدگان و اهدای سرو سیمین ۷ به ۱۰ نفر از هنرمندان ملی و بین المللی در برج میلاد تهران برگزار می‌شود، سعد القدومی رییس شورای جهانی صنایع‌دستی برای حضور در این جشنواره به تهران سفر می‌کند.

سعد القدومی دارای مدرک لیسانس علوم اقتصاد از دانشگاه باکینگهام انگلستان است و ۳۵ سال سابقه حرفه ای در تجارت دارد. او عضو گروه Expo ۹۶۵ برای نمایشگاه های میراث و صنایع دستی، کویتی های با استعداد و عضو نهاد ملی شورای جهانی صنایع دستی – منطقه آسیا اقیانوسیه است.

سعد و برادرش نبیل القدومی بنیانگذاران بنیاد هنر و صنایع دستی غاده الحجاوی القدومی هستندکه هدف آن ترویج صنایع دستی سنتی به عنوان یک میراث فرهنگی است که باید حفاظت شود و دیگر هدف آن حمایت از صنعتگران است.

او با پذیرش مسئولیت ریاست شورای جهانی صنایع دستی تا پایان دوره (۲۰۲۴-۲۰۲۲) به میراث مادر مرحومش، غاده حجاوی قدومی رییس سابق شورای جهانی صنایع دستی،، ادامه می دهد تا برنامه عملیاتی خود را که بر اساس برنامه عملیاتی رئیس فقید شورای جهانی تدوین شده را به انجام رساند.

القدومی از زمانی که مسئولیت ریاست شورای جهانی صنایع دستی (بین‌المللی) را بر عهده گرفته است بسیار فعالانه در اجرای وظایف و مسئولیت‌های خود عمل نموده و نیز با ابتکار عمل، مشارکت و هماهنگی در رویدادهای مختلف مرتبط با صنایع‌دستی از قبیل نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارها و غیره اقدام کرده است.

وی به حمایت مالی از پروژه آنلاین دایره المعارف صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی ادامه می دهد و تاکنون این پروژه را به منطقه آمریکای لاتین شورای جهانی صنایع دستی گسترش داده که پس از تکمیل به سه منطقه باقی مانده شورای جهانی صنایع دستی گسترش خواهد یافت.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14011202761379

برچسب‌ها