راه‌آهن قم سومین ایستگاه مسافری کشور در جابجایی مسافر است

مدیرکل راه‌آهن قم گفت: ایستگاه راه‌آهن قم بعد از مشهد و تهران به‌عنوان سومین ایستگاه کشور در جابجایی مسافر محسوب می‌شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم، غلامحسین دباغ در گفت‌و گو با خبرنگاران اظهار کرد: راه‌آهن قم با جابجایی  ۲میلیون و ۶۹۷ هزار و ۵۱۷ نفر در سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد رشد داشته‌ است.

مدیرکل راه‌آهن قم افزود: آمار خروجی مسافر در سال گذشته، ۶۳۵ هزار و ۹۳ نفر به ثبت رسید که ۶۱ درصد و آمار ورودی مسافر در این مدت نیز ۸۹۸ هزار و ۶۹۵ مسافر بود که در این مورد نیز ۶۳ درصد رشد داشتیم.

او ادامه داد: این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ در همین مدت ورودی و خروجی مسافر در مجموع یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۹۴۷ نفر بوده ‌است.

دباغ همچنین با بیان اینکه در بحث قطار‌های حومه‌ای نیز شاهد رشد ۶۲ درصدی جابجایی مسافر هستیم، گفت: آمار ورودی و خروجی مسافران قطار‌های حومه‌ای قم به تهران و بالعکس در ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱ در مجموع یک میلیون و ۲۳۳ هزار و ۷۸۸ نفر مسافر بود که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۷۵۹ هزار و ۶۴۴ نفر مسافر بوده‌ است.

مدیرکل راه‌آهن قم افزود: به دلیل استقبال گسترده مردم و زائران حضرت معصومه (س) از قطار‌های مسافری قم به تهران و بالعکس و با افزایش تعداد رام قطار‌های در این مسیر شاهد رشد چشمگیر مسافر در این مسیریم که امیدواریم در سال جدید با افزایش مجدد تعداد رام قطار‌های حومه‌ای بتوانیم خادمی خوبی برای زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت (س) باشیم.

دباغ عنوان کرد: راه‌آهن قم جایگاه سوم را در بین مناطق ۱۹ گانه راه‌آهن کشور از لحاظ جابجایی مسافر بدست آورده‌ است و بعد از مشهد و تهران به‌عنوان سومین ایستگاه کشور در جابجایی مسافر محسوب می‌شود. 

مدیرکل راه‌آهن قم گفت: راه‌آهن قم بیش‌از ۵۰۹ کیلومتر خط اصلی، ۳۰ کیلومتر خطوط صنعتی و تجاری و ۵۰ کیلومتر خط فرعی دارد و متشکل از ۱۵ ایستگاه است.

او ادامه داد: اتصال و ارتباط با خطوط راه‌آهن اصفهان، اراک و محور جدید و قدیم تهران، ورود و خروج بیش از ۲۸ هزار واگن باری در ماه، ورود و خروج بیش از ۱۵ هزار سالن مسافری در ماه، ورود و خروج روزانه ۵۰ رام قطار مسافری و ۳۰ رام قطار باری و واقع‌شدن در مرکز کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور از ویژگی‌های راه‌آهن قم است.

به گفته مدیرکل راه‌آهن قم قرار داشتن ایستگاه راه‌آهن قم در مرکز شهر در فاصله نزدیک به حرم حضرت معصومه (س) و عبور خط راه‌آهن از داخل شهر و امکان پیاده‌سازی TOD و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راستای توسعه خدمات شهری از دیگر ویژگی‌های راه‌آهن قم است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14020118684136

برچسب‌ها