عمارت گویجه بئل به بخش خصوصی واگذار می‌شود

عمارت تاریخی گویجه بل یکی از آثار میراث‌فرهنگی استان آذربایجان شرقی و شهر اهر است که به شماره ثبت 2920 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از صندوق توسعه، این بنا که تحت مالکیت میراث‌فرهنگی و در اختیار اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشری و صنایع‌دستی استان آذربایجان شرقی است، در نشانی اهر جاده اهر به تبریز گردنه گوئجه بل ثبت شده و دوره تاریخی آن مربوط به زمان حکومت صفوی است.

این بنا که فاقد حریم مصوب است در عرصه حدود 2043 مترمربع و اعیان حدود 1091 متر مربع بوده و تعداد طبقات آن، یک طبقه است.

کاربری گذشته بنا کاروانسرا بوده و امروز پیشنهاد استان برای کاربری بنا، اقامتی و پذیرایی است.

این کاروانسرای عظیم که ۱۰ سالن بزرگ دارد، یکی از بناهای تاریخی اصلی و ثبت شده شهرستان هریس است که با توجه به شواهد و قرائن متعلق به دوره صفویه بوده و از آن به‌عنوان کاروانسرای کوهستانی استفاده شده است.

از خصوصیات بارز آن، بسته بودن بنا و طراحی آن برای مناطق کوهستانی و سردسیر و زمستان‌های سخت و پربرف است. نوع معماری این اثر زیبا بومی آذربایجانی است که در فاصله ۹۵ کیلومتری تبریز واقع شده است.

این بنا از نوع کاروانسراهای کوهستانی، بدون حیاط مرکزی با پلان مستطیل شکل است. گوشه‌های بنا با برجک‌هایی تقویت‌ شده است. هشتی ورودی از طرف غرب به داخل سالن با پنج گنبد عرقچین گشوده می‌شود. از هر طرف پنج سالن (در مجموع ۱۰ سالن) از کریدور مرکزی انشعاب یافته است.

دیوارها در داخل و خارج از سنگ مالون و سقف‌ها آجری است و سقف راهرو مرکزی با گنبدهای عرقچین و علاوه بر سقف سالن‌های شمالی و جنوبی طاق آهنگ، سردر ورودی، شتر خان (محل نگهداری شترها) و محل استقرار مسافران از بخش‌های  اصلی این کاروانسراست.

بر خلاف کاروانسراهای  فلات داخلی (عناصر به دور میان‌سرایی ساخته می‌شدند)، این بنا از معماری بومی سرزمین آذربایجان الگو گرفته است.

کاروانسرا فاقد تزیینات خاصی است و توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان در سال‌های گذشته مرمت شده است منتهی در بخش‌هایی از بنا با توجه به کاربری بنا و فرسودگی سیستم تاسیسات و مرمت غیراصولی کف مجموعه نیازمند مرمت تکمیلی است.

کاروانسرای کوهستانی گویجه بل به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده تبریز - هریس و مهم‌تر از آن  واقع شدن در مسیر محور گردشگری تاریخی طبیعی ارسباران قابلیت تبدیل به مکانی فرهنگی هنری و اقامتی پذیرایی را تحت عنوان مجتمع گردشگری بین‌راهی دارد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14020210622278

برچسب‌ها