کاروانسرای زعفرانیه در خراسان رضوی به مزایده گذاشته می‌شود

کاروانسرای زعفرانیه در استان خراسان رضوی در مزایده‌ای به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی صندوق احیا، این بنا با شماره ثبت آثار ملی ۱۶۹۶ ثبت شده که قدمت آن نیز صفوی- قاجاری و متعلق به قرن ۱۴-۱۳ هجری قمری است.

این بنا در میان مجموعه بناهای زغفرانیه که شامل یخچال، آب انبار و کاروانسرای زعفرانیه بوده قرار گرفته است و همگی نیاز به مرمت، بازسازی و توجه دارند.

ورودی اصلی این بنا در جبهه جنوبی و از کوچه خاکی است و از شمال به خانه‌های روستایی، از شرق  و غرب نیز با کوچه خاکی مجاورت دارد. بنا تا دوره پهلوى اول به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار می‌گرفته و پس از آن، اهالى روستای زعفرانیه هر یک بخش‌هایى از کاروانسرا را به عنوان انبارى براى علوفه و وسایل خود به تملک درآوردند که اکنون توسط میراث فرهنگى سبزوار تخلیه شده است.

این کاروانسرا بر روی بنای متروکه کاروانسرایی مربوط به دوره صفوی و سلجوقی احداث شده و دارای آب انباری در ضلع جنوب غربی است.

این کاروانسرا از نوع چهار ایوانی دارای حیاط مرکزی و اصطبل در اطراف آن است. در بعضی از طاق‌نماها تزیینات مقرنس وجود دارد. پلان دارای ریتم، تقارن و تعادل است و ساخت آن متأثر از سبک آذری و آجرکاری‌های آن متأثر از سبک رازی است.

این کاروانسرای دشتی یک طبقه با حیاط مرکزی به سبک چهار ایوانی، جهت شمالی – جنوبی، دارای شاه‌نشین در جبهه شمالی، ایوان حجرات، ایوانچه، اصطبل هشتی و برج‌های نگهبانی بین دیوارهای محصور کننده است.

مصالح اصلی بکار برده در بنا شامل آجر، سنگ و ملات گچی بوده و نوع سازه طاق و تویزه و دیوار باربر است. تزئینات شامل آجرکاری، مقرنس‌کاری گچی (طاق نماهای شاه نشین و گوشه‌سازی زیرگند) ، قوس کلیل پارتی (حجره‌های شرقی و غربی بنا) است.

مساحت اعیان بنا 3‌ هزار و 184 متر مربع و عرصه بنا 4‌ هزار و 460 متر مربع است و به طور جزئی‌تر در شهرستان سبزوار، دهستان رباط، روستای زعفرانیه واقع شده است. با عنایت به اینکه این بنا به انضمام آب انبار و یخچال زعفرانیه یک مجموعه محسوب می‌شوند و موقعیت جغرافیای مناسبی با بهره‌برداری خدمات اقامتی و رفاهی می‌تواند داشته باشد، می‌طلبد برای عملیات آماده‌سازی و احیای کاروانسرای و آب انبار و یخچال زعفرانیه از هر گونه حفاری و ایجاد سازه‌های مرتفع خودداری شود و هر گونه توانبخشی در چارچوب کالبدی بنا محدود و از حد کنونی تجاوز نکند.

برای ایجاد تناسب و هماهنگی و تقریب سنخیت بنا با محیط اطراف و کاستن از آلودگی منظری در سایت تاریخی که تداعی کننده مجموعه‌ای مربوط به دوره سلجوقی – صفوی و قاجار است حتی‌المقدور از آجر، خشت ، ملات گچی و سنگ در نماسازی استفاده شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 1402021262218

برچسب‌ها